Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Zagwarantowanie miejsc w żłobkach
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Zagwarantowanie miejsc w żłobkach
Od 2019 roku wszystkie dzieci w Warszawie będą miały zagwarantowaną opiekę żłobkową.
W programie Rafała Trzaskowskiego znalazły się m.in. obietnice skierowane w stronę kobiet, w tym dotyczące wsparcia w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Kandydat zapewniał, że wprowadzi gwarantowane miejsca w żłobkach dla wszystkich dzieci, począwszy od roku 2019. W sytuacji, gdy liczba miejsc w żłobkach publicznych byłaby niewystarczająca, miasto miałoby pokryć koszt opieki w żłobku prywatnym.
Rok 2019
Urząd Miasta podaje, że w dniu objęcia prezydentury przez Rafała Trzaskowskiego liczba zapewnianych przez miasto miejsc w żłobkach wyniosła ok. 7,8 tys., w tym prawie 7,4 tys. w żłobkach publicznych. We wrześniu 2019 roku poinformowano o wprowadzeniu ok. 1,3 tys. dodatkowych miejsc w żłobkach prywatnych. Razem miasto zapewniało więc opiekę ok. 1,7 tys. dzieciom. Równocześnie w żłobkach publicznych pojawiło się ok. 450 nowych miejsc. Ratusz szacował, że do końca roku 2019 liczba miejsc w żłobkach prywatnych zwiększy się do 5,5 tys., a w publicznych – do 8,2 tys.
Zgodnie z informacjami udzielonymi nam przez Urząd Miasta w 2019 roku miasto finansowało łącznie 4 652 miejsca w placówkach niepublicznych.
Rok 2020
29 lipca 2020 roku miasto poinformowało, że dysponuje już liczbą 14,5 tys. miejsc w placówkach miejskich oraz prywatnych, wykupionych poprzez konkursy. Udział tych drugich wyniósł 6,1 tys. Jak poinformował nas Urząd Miasta, od 22 listopada 2018 roku utworzono 1 040 nowych miejsc w sześciu nowo wybudowanych oraz jednym zmodernizowanym żłobku publicznym.
Rekrutacja na rok 2020/2021 przebiegała w dwóch etapach. Po pierwszym w żłobkach pozostało ponad 2 tys. wolnych miejsc, a po drugim (w międzyczasie liczba wolnych miejsc uległa zwiększeniu) – ponad 1 100. Warto mieć na uwadze, że aktualna sytuacja epidemiczna przypuszczalnie skłania pewną część rodziców do pozostawienia dzieci w domu. Jednocześnie z tych samych powodów do żłobków miejskich nie są przyjmowane dzieci poniżej pierwszego roku życia.
Zespół Żłobków m.st. Warszawy informował, że 13 listopada 2020 roku w trzech żłobkach na Mokotowie i siedmiu na Ursynowie były jeszcze wolne miejsca i można było ubiegać się o przyjęcie do nich dziecka. Dokładne dane dotyczące poszczególnych placówek dostępne są na portalu rejestracyjnym.
Obecnie stołeczny ratusz dofinansowuje 5 981 miejsc w 188 placówkach niepublicznych.
Bon żłobkowy
W czerwcu 2017 roku Rada Miasta wprowadziła tzw. bon żłobkowy, który polega na pokryciu kosztów uczęszczania do żłobka prywatnego dla dzieci od 1. do 3. roku życia. Warunki, które muszą być spełnione, aby otrzymać bon, to m.in. zamieszkanie, wykonywanie pracy i rozliczanie PIT przez rodziców lub opiekunów dziecka w Warszawie. Ponadto istnieje minimalny próg do- chodowy. Aktualnie wynosi on 3 488 zł na członka rodziny. Wysokość bonu to nie więcej niż 400 zł miesięcznie.
Obietnicę zaliczamy do kategorii „w trakcie realizacji”, ponieważ podejmowane są działania na rzecz zapewnienia bezpłatnych miejsc w żłobkach dla wszystkich dzieci w Warszawie. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że ze względu na trwającą pandemię koronawirusa obecnie mniej rodziców jest skłonnych do wysyłania swoich dzieci do żłobków, co utrudnia wiarygodne oszacowanie skali zapotrzebowania na tego typu usługi.
Od listopada 2018 roku udostępniono w ramach przeprowadzonych przez warszawski ratusz inwestycji 1 040 nowych miejsc w sześciu nowo wybudowanych i jednym zmodernizowanym żłobku publicznym.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter