Zwiększenie OZE w bilansie energetycznym miasta
Zwiększenie OZE w bilansie energetycznym miasta
Nowe farmy fotowoltaiczne – zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznych Miasta o co najmniej o 100%.
Na koniec 2023 roku w Katowicach, w budynkach użyteczności publicznej, znajdowało się 40 instalacji kolektorów słonecznych. W sumie zajmowały one powierzchnię 432 m2. Ponadto w mieście działało 29 mikroinstalacji PV o łącznej mocy 298 kW.
Jak podaje Wydział Klimatu i Energii UM Katowice, pod koniec zeszłego roku instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii znajdowały się również w budynkach spółek z udziałem miasta: 26 mikroinstalacji PV o łącznej mocy 1160 kW oraz jedna instalacja o mocy 1 188 kW. Do spółek miejskich należała także jedna jednostka kogeneracyjna wykorzystująca biogaz produkowany ze ścieków (o mocy elektrycznej 280 kW i mocy cieplnej 427 kW) oraz jeden kocioł gazowo-olejowy o mocy cieplnej 1 500 kW ,zasilany głównie biogazem.
Katowickie OZE w 2024 roku
Jeszcze przed wyborami, w oczyszczalni ścieków Gigablok, uruchomiono jednostkę kogeneracyjną wykorzystującą biogaz ze ścieków. Moc elektryczna jednostki wynosi 400 kW, z kolei cieplna: 380 kW.
Zsumowanie powyższych danych wskazuje, że w Katowicach w dniu wyborów, tj. 7 kwietnia 2024 roku, łączna moc instalacji na budynkach użyteczności publicznej produkujących energię z odnawialnych źródeł energii wynosiła 5 633 kW. Do tej wartości należy dodać jeszcze energię wytwarzaną przez kolektory słoneczne. W słoneczny dzień katowickie kolektory mogą wytworzyć ok. 1 296 kWh energii.
Inwestycje w rozwój OZE
Według informacji przekazanych przez Wydział Klimatu i Energii UM Katowice: „aktualnie w ramach działań związanych z rozwojem OZE […] złożone zostały wnioski o dofinansowanie w ramach działania »10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027«” dla pięć projektów.
Trzy z nich zakładają montaż instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 248,24 kW. Instalacje mają pojawić się na: stadionie miejskim, na katowickim Spodku oraz na Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Kolejny wniosek dotyczy inwestycji w ramach programu „Katowice – Zielona Energia – etap I”. Dzięki dofinansowaniu urządzenia wykorzystujące OZE zostaną zainstalowane w: Szkole Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki, w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” oraz w Miejskim Domu Kultury „Witosa”. Łączna moc wszystkich tych instalacji będzie równa 66,93 kW.
Ostatni wniosek pt. „Zwiększenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w budynkach użyteczności publicznej Miasta Katowice” zakłada założenie instalacji w siedmiu budynkach. Będą to urząd miasta, powiatowy urząd pracy, budynek administracji katowickiego cmentarza komunalnego, dom kultury Bogucice-Zawodzie oraz trzy miejskie ośrodki sportu i rekreacji. W sumie urządzenia będą miały moc 306,05 kW.
Plany na przyszłość
Kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania »10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027« rozpoczął się 31 października br. i potrwa do 31 stycznia przyszłego roku. Tym razem miasto zamierza ubiegać się o finanse potrzebne do zwiększenia produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w trzech budynkach użyteczności publicznej.
Ponadto kolejne inwestycje zostały zaplanowane przez spółki z udziałem miasta. W planach jest budowa 10 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 2 868 kW, jednej jednostki kogeneracyjnej o mocy elektrycznej 400 kW i cieplnej 380 kW oraz kolektorów słonecznych o mocy 23,60 kW.
OZE w skali kraju i Europy
Według danych GUS, w Polsce w 2022 roku wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wynosił 16,81 proc. Dla porównania: w całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosił 23 proc.
Końcowe zużycie energii brutto obejmuje:
- całkowitą ilość energii dostarczonej do różnych sektorów gospodarki oraz do gospodarstw domowych,
- energię zużytą przez przemysł energetyczny do produkcji prądu i ciepła,
- straty energii powstałe podczas jej przesyłania i rozprowadzania.
W naszym kraju wśród źródeł pozyskania czystej energii dominowały biopaliwa stałe, energia wiatru oraz biopaliwa ciekłe. Z kolei w UE najczęściej wykorzystywano biopaliwa stałe, energię wiatru i wody.
Analiza powstała w ramach projektu Stowarzyszenia Demagog Fact-check Lokalny.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
KALENDARIUM OBIETNICY
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter