Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
⅔ Polaków z dostępem tylko do TVP? Fałsz
⅔ Polaków z dostępem tylko do TVP? Fałsz
[…] w Polsce ⅔ Polaków ma dostęp tylko do mediów publicznych.
- Jak wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2022, w Polsce ok. 31 proc. gospodarstw domowych miało dostęp wyłącznie do telewizji naziemnej.
- Telewizja naziemna w 2022 oferowała w sumie 32 kanały, z czego 12 należało do telewizji publicznej. Pozostałe 20 kanałów w telewizji naziemnej to kanały prywatne. Wśród nich nie ma TVN24.
- Zasięg drugiego multipleksu, na którym znajdują się kanały największych stacji prywatnych, obejmuje 98 proc. populacji Polski.
- W 2022 roku ok. 33 proc. czasu antenowego użytkownicy telewizji naziemnej przeznaczali na oglądanie TVP1, TVP2 i TVP Info. Na czwartej pozycji uplasował się Polsat z wynikiem 9,08 proc., a na piątej – TVN z udziałem wynoszącym 6,5 proc.
- Nie jest prawdą, że ⅔ Polaków ma dostęp wyłącznie do mediów publicznych. Przeczą temu dane KRRiT. W związku z tym wypowiedź Krzysztofa Paszyka oceniamy jako fałsz.
- Politycy nowej koalicji rządzącej powielali już wcześniej fałszywe stwierdzenia o braku dostępu do mediów prywatnych, o czym pisaliśmy w innych analizach (1, 2).
Nowy rząd zapowiada zmiany w TVP
Postulat reformy i „odpolitycznienia” mediów publicznych znalazł się w umowie koalicyjnej rządu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy (punkt 17). Według doniesień medialnych do zmian w strukturach TVP dojdzie przed świętami. Wiemy, że pierwsze kroki zostały już podjęte.
20 grudnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło odwołanie zarządu mediów publicznych – TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Wirtualna Polska informuje, że nowi dziennikarze uruchomili już newsroom.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji… pic.twitter.com/H5r96xDmci
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 20, 2023
Zanim doszło do odwołania zarządów mediów publicznych, dzień wcześniej w Sejmie odbyła się debata dotycząca poselskiego projektu uchwały w sprawie zmian w mediach publicznych.
Politycy reprezentujący większość sejmową podkreślali w trakcie dyskusji, że kanały TVP były wykorzystywane do dzielenia Polaków, siania nienawiści oraz wspierania PiS. Krzysztof Paszyk ubolewał, że działanie TVP okazało się skuteczne, a to ze względu na to, że ⅔ Polaków miało mieć dostęp wyłącznie do mediów publicznych.
Z telewizji naziemnej korzystała wyłącznie ⅓ gospodarstw domowych
Z raportu opublikowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wynika, że w 2022 roku ponad 14,27 mln gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do telewizji. Z tego ok. połowa korzystała z naziemnej telewizji cyfrowej.
KRRiT podała, że ze wszystkich gospodarstw domowych korzystających z telewizji ok. 4,4 mln, czyli 31 proc. odbiorców, mogło korzystać wyłącznie z telewizji naziemnej. Innymi słowy, mniej więcej ⅓ gospodarstw domowych miała dostęp tylko do telewizji naziemnej.
W ramach telewizji naziemnej są dostępne także kanały prywatnych stacji
Warto dodać, że w ramach telewizji naziemnej nadawany jest sygnał nie tylko telewizji publicznej, ale także stacji prywatnych. W raporcie za 2022 rok KRRiT wyodrębniła łącznie 32 stacje oferowane w ramach telewizji naziemnej, z czego 12 należało do telewizji publicznej. Pozostałe 20 to kanały prywatne.
Ze szczególnego zestawienia zawartego w raporcie wynika, że spośród użytkowników telewizji naziemnej ok. 33 proc. czasu antenowego odbiorcy poświęcali na oglądanie TVP1 TVP2 i TVP Info. Na czwartym miejscu znalazł się Polsat (9,08 proc.), a na piątym – TVN (6,5 proc.)
Potencjalnie zasięg multipleksu drugiego telewizji naziemnej, na którym znajdują się największe stacje prywatne, jak TVN czy Polsat, obejmuje 98 proc. populacji Polski – informuje portal Wirtualne Media.
Udział telewizji publicznej w oglądalności spadł prawie o połowę
W raporcie znalazła się także informacja dotycząca udziału telewizji publicznej w całkowitej oglądalności. W 2022 roku udział mediów publicznych (w sumie 16 programów) w oglądalności wynosił 27,9 proc. Dla porównania w 2010 roku było to 39,9 proc.
Z raportu kwartalnego dowiadujemy się, że w II kwartale 2023 roku udział telewizji publicznej w oglądalności spadł do 27 proc. Gorszy wynik w II kwartale TVP odnotowało tylko w roku 2017 (26,5 proc).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter