Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
1 ginekolog na 20 tys. kobiet? Nie, proporcja jest inna
1 ginekolog na 20 tys. kobiet? Nie, proporcja jest inna
Do lekarza ginekologa zawsze niestety w Polsce było ciężko się dostać, a teraz jest po prostu coraz gorzej. Jeżeli 1 lekarz ginekolog przypada na 20 tys. kobiet, to naprawdę zagrożenie (…) bezpośredniego życia kobiet jest wielkie.
- W Polsce w kwietniu 2023 roku w zawodzie pracowało 7 995 ginekologów. Z kolei według danych GUS w Polsce mieszka ok. 19,51 mln kobiet, w tym 16,68 mln powyżej 14. roku życia.
- Średnio na jednego specjalistę z zakresu położnictwa i ginekologii przypada ok. 2,5 tys. kobiet. Gdyby uwzględnić wyłącznie kobiety powyżej 15. roku życia, wówczas jeden ginekolog przypada na 2 tys. pań. W związku z tym wypowiedź oceniamy jako fałsz.
- Pod koniec 2022 roku na wizytę u ginekologa trzeba była czekać 0,3 miesiąca, czyli ok. 9 dni. W poprzednich latach (1, 2, 3) czas oczekiwania wynosił do 2 tygodni.
- Średni czas oczekiwania do ginekologa jest krótszy niż do innych specjalistów. Przeciętnie do lekarza specjalisty można dostać się po upływie 4,1 miesiąca.
Barbara Nowacka o trudnościach Polek
Barbara Nowacka w programie „Gość Radia Zet” krytykowała politykę PiS prowadzoną wobec kobiet. Zarzucała, że rząd nie wspiera kobiet, które znajdują się w kryzysie wynikającym z powodów zdrowotnych czy społecznych.
Mówiła też o ograniczonych prawach reprodukcyjnych, co przejawia się w trudnościach w pozyskaniu środków antykoncepcyjnych czy w dostępie do badań prenatalnych. Przedstawicielka KO zwróciła uwagę na wydłużający się czas oczekiwania na wizytę w gabinecie ginekologicznym. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy według posłanki jest niska liczba specjalistów.
Jeden ginekolog przypada na 2,5 tys. kobiet
W Polsce uprawnienia położniczo-ginekologiczne posiada 8 613 osób, ale zawód ten praktykuje nieco ponad 600 osób mniej, bo 7 995. Lekarzy specjalizujących się w ginekologii onkologicznej jest 369.
W Polsce mieszka ok. 19,51 mln kobiet, z czego 16,68 mln to kobiety w wieku 15 lat i więcej. Zatem okazuje się, że na jednego specjalistę z zakresu ginekologii przypada 2 439 kobiet.
Kolejki do ginekologów
Jak wynika z danych Fundacji Watch Health Care, średni czas oczekiwania na wizytę u ginekologa pod koniec 2022 roku wynosił 0,3 miesiąca. Raporty z poprzednich lat wskazują, że – w porównaniu do innych specjalistów – kolejki do ginekologów są jednymi z najkrótszych. W listopadzie 2015 roku na wizytę trzeba było czekać do 2 tygodni. Podobnie sytuacja miała miejsce w 2018, 2019 i 2021 roku.
Dłuższy czas oczekiwania dotyczy poszczególnych usług ginekologicznych. W 2022 roku najdłużej trzeba było czekać na zabieg usunięcia mięśniaków macicy – ponad 3 miesiące (3,4 miesiąca w 2019 i 0,5 w 2015).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter