Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Adam Hofman w Rozmowie Dnia o państwach bałtyckich
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Adam Hofman w Rozmowie Dnia o państwach bałtyckich
mamy sojuszników, którzy także czują się zagrożeni, to znaczy państwa nadbałtyckie, a także państwa regionu
Prezydent Bronisław Komorowski odbył konsultacje z głowami państw bałtyckich (Estonia, Litwa, Łotwa), podczas których ustalono wspólne stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie. Państwa wspólnie wezwały do użycia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że “Strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.”
Podobne stanowisko zajęły wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej. Republika Czeska wydała stanowczo krytyczne oświadczenie na temat agresji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Minister spraw zagranicznych Rep. Czeskiej porównał działania armii rosyjskiej zostały do inwazji ZSRS na Czechosłowację w 1968 r. Ambasador Federacji Rosyjskiej został wezwany przez czeski MSZ do złożenia wyjaśnienia dotyczącego aktualnej sytuacji. Ministerstwo Spraw Zagarnicznych Węgier wydało oświadczenie, w którym podkreśliło swoje zobowiązania dotyczące “suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter