Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Bronisław Komorowski w Rozmowie Dnia o gospodarce Turcji
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Bronisław Komorowski w Rozmowie Dnia o gospodarce Turcji
Turcja jest rozwijającą się potężną gospodarką i jest krajem, który nie przeżywa kryzysu demograficznego.
Obydwa twierdzenia są zgodne z obserwowanymi trendami. Turcja jest krajem o wysokim PKB (w aspekcie parytetu siły nabywczej) – znajduje się bowiem na 17. miejscu na świecie z liczbą 1.167 tys. dolarów. Z drugiej strony PKB (PPP) per capita wynosi 15.300 dolarów, co daje dopiero 90. miejsce na świecie. Duży potencjał Turcji tkwi w sile roboczej – ludzi w wieku produkcyjnym jest prawie 28 mln, co daje 22. miejsce w światowym rankingu. Turcja jest potężnym krajem eksportującym – zajmuje 30. miejsce, a eksport to ponad 167 mld dolarów. Należy też do czołówki 40 krajów uznawanych za największe gospodarki świata – zajmuje 18. miejsce. Potwierdzają to także dane Banku Światowego. Należy jednak zwrócić uwagę na kryzys liry tureckiej, który odnotowuje się od końca roku 2013. Afery korupcyjne oraz związane z nimi protesty znacznie osłabiły turecką walutę w stosunku do euro czy dolara. Niemniej jednak można uznać Turcję za dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, zwłaszcza na tle innych państw europejskich.
Jeśli chodzi o demografię turecką, to CIA przewiduje, że w 2014 roku będzie 81 619 tys. Turków, co da 17. miejsce na świecie. Jest to bardzo młode społeczeństwo, gdzie prawie 43% to ludzie w przedziale wiekowym 25-54 lat a niemal 26% mieści się w przedziale 0-14 lat. Na 2014 przewidziany jest przyrost naturalny rzędu 1.12% a współczynnik dzietności wynosi 2 dzieci na kobietę, co powoduje, że możemy uznać Turcję za kraj nieprzeżywający kryzysu (mimo że nie jest to też tzw. boom demograficzny).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter