Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Co jest efektem zabiegania o obecność Amerykanów w Polsce?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Co jest efektem zabiegania o obecność Amerykanów w Polsce?
Efektami naszego zabiegania o obecność Amerykanów w Polsce jest posterunek powietrzny w Łasku, umowa z 2012 r. o bazie antyrakietowej w Redzikowie, czy też ustalenia z ubiegłego roku dotyczące baz ciężkiego sprzętu.
Za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego trwały rozmowy dotyczące obecności wojsk USA w Polsce, które doprowadziły do podpisania:
- 13 czerwca 2011 roku memorandum dotyczącego współpracy, regulującego obecność sił powietrznych USA w bazie w Łasku.
Porozumienie to gwarantuje rotacyjną obecność samolotów pododdziału Aviation Detachment. Stanowi on element lotniczego komponentu 52 Skrzydła Myśliwskiego (stacjonującego w Niemczech), należącego do zgrupowania sił USAF w Europie. Ma na celu poprawę interoperacyjności i poprawę bezpieczeństwa sojuszu Polska – Stany Zjednoczone. - 20 sierpnia 2008 roku umowy dotyczącej budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce w miejscowości Słupsk-Redzikowo.
Zgodnie z postanowieniami traktatu istnienie bazy antyrakietowej gwarantuje Polsce obronę przed atakami rakiet balistycznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa, do którego zobowiązali się Amerykanie. To na stronie Amerykańskiej spoczywają koszty budowy, utrzymania i konserwacji systemu antyrakietowego, a po Polskiej stronie zapewnienie infrastruktury oraz terenu, na którym znajdzie się baza. Planowane zakończenie budowy datuje się na 9 kwietnia 2018 roku. - 8 października 2015 roku porozumienia dotyczącego baz amerykańskiego sprzętu wojskowego na terenie pięciu obiektów wojskowych w Polsce. Porozumienie obejmuje możliwość rozlokowania żołnierzy oraz składowania mienia, sprzętu, zaopatrzenia oraz materiałów. Umowa obejmuje Bazy Lotniczej w Łasku, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim oraz kompleksów wojskowych w Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter