Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Bristol uratował sprawy miejskie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Bristol uratował sprawy miejskie?
Miasta ratują się na świecie, w Europie, na przykład Bristol jest takim świetnym przykładem, gdzie uratował lokalnym pieniądzem wiele spraw miejskich.
Jarosław Bogusławski w programie telewizji wRealu24 odniósł się do pomysłu wprowadzenia lokalnej waluty na obszarze Wrocławia.
W 2012 roku z inicjatywy lokalnych aktywistów i działaczy społecznych, na obszarze Bristolu w Wielkiej Brytanii wprowadzono dodatkowy, obok funta szterlinga, środek płatniczy – lokalną walutę funta bristolskiego.
Według pomysłodawców inicjatywy, bristolskiego, korzystający z funta bristolskiego wspierają lokalną gospodarkę poprzez działanie efektu mnożnika lokalnego. Przedsiębiorca otrzymujący za swój towar określoną kwotę funtów bristolskich może wydać ją na przykład na zapłatę za usługę dla swoich dostawców, podwykonawców itp. lub też przeznaczyć na opłacenie lokalnych podatków. Terytorialne ograniczenie obiegu pieniądza, oprócz pobudzenia lokalnej gospodarki ma też zapobiegać wyprowadzaniu wypracowywanych na miejscu zysków na rachunki bankowe do większych ośrodków miejskich (w przypadku Bristolu – na przykład Londyn), czy też za granicę.
Funt bristolski dostępny jest w formie elektronicznej, jak również rzeczywistej. Istnieje możliwość jego wymiany na funta szterlinga.
Instytucjami odpowiedzialnymi za funta bristolskiego jest Bristol Pound CIC (Community Interest Company – forma prawna przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii specjalizującego się w działaniu na rzecz interesów lokalnych społeczności), a także Bristol Credit Union – unię kredytową nadzorowaną przez brytyjski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego – Financial Conduct Authority.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter