Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany?
Platforma Obywatelska mówiła 8 lat temu że zlikwiduje Narodowy Fundusz Zdrowia, nie zlikwidowała.
Program Platformy Obywatelskiej z 2007 przewidywał podział NFZ na kilka konkurujących funduszy publicznych,oferujących ubezpieczenie w zakresie podstawowym. W tym celu miano określić zakres i wartość minimalnych świadczeń podstawowych wynikający z ubezpieczenia podstawowego wraz z wyceną. Program przewidywał w przyszłości dopuszczenie do działania innych instytucji ubezpieczeniowych, a także wprowadzenie systemu ubezpieczeń dodatkowych.
W 2010 roku, Ewa Kopacz (jako przewodnicząca komisji zdrowia) zapowiadała likwidacje NFZ, utworzenie ubezpieczalni które przejmą dotychczasowe zadania NFZ. W ramach kierunków reformy NFZ, przedstawionych w marciu 2013 r. przez ministra Arłukowicza, zapowiedziano likwidacje centrali NFZ.
Program PiS z 2014 zapowiadał likwidację NFZ i finansowanie opieki zdrowotnej wprost z budżetu państwa, do którego trafiała by składka zdrowotna. Zapowiedź likwidacji NFZ pojawiła się w planach działań resortu zdrowia przedstawionych w grudniu 2015 r. Szczegóły planu likwidacji NFZ mają zostać przedstawione w drugiej połowie roku.
Wobec powyższych informacji, wypowiedź należy uznać za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter