Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy NFZ zniósł limity w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy NFZ zniósł limity w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży?
Z początkiem 2021 roku NFZ całkowicie zniósł limity w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.
Wypowiedź Mateusza Morawieckiego uznajemy za prawdziwą, ponieważ zgodnie z zarządzaniem prezesa NFZ z 5 stycznia 2021 roku wprowadzone zostało bezlimitowe finansowanie świadczeń udzielanych osobom poniżej 18. roku życia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Kontekst wypowiedzi
20 stycznia 2021 roku odbyła się wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona rządowemu programowi wsparcia psychiatrii dziecięcej. Wśród działań, które do tej pory podjęto, szef rządu wymienił zniesienie na początku roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia limitów w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Zdaniem premiera w czasie pandemii tego typu działania są jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek.
Zniesienie limitów w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży ⤵️ pic.twitter.com/mxcOOdDXtx
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 20, 2021
Zarządzenie prezesa NFZ
5 stycznia 2021 roku ogłoszono nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień (Nr 9/2021/DSOZ). Do paragrafu 18 ust. 1 dotychczasowego zarządzenia (Nr 7/2020/DSOZ) dodano pkt 38, który brzmi:
„przy rozliczaniu świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, po przekroczeniu kwoty zobowiązania określonej w umowie dla zakresu, w którym udzielono tych świadczeń, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym udzielono tych świadczeń, zwiększeniu ulegają liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania w tym zakresie, z zastrzeżeniem, że liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania może wzrosnąć maksymalnie o liczbę jednostek rozliczeniowych i wartość, odpowiadającą świadczeniom udzielonym świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia ponad kwotę zobowiązania, w tym kwartale”.
Zmiana przepisów oznacza, że teraz NFZ będzie płacić za wszystkie zakontraktowane świadczenia medyczne dotyczące opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień nieletnich, bez względu na ich liczbę. Takie rozwiązanie powinno – jak czytamy w uzasadnieniu – zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności tego typu świadczeń. Jednocześnie podkreślono, że skutki finansowe nowych rozwiązań są trudne do oszacowania. Przepisy zarządzenia obowiązują od środy, 6 stycznia 2021 roku. Stosuje się je do rozliczenia świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2021 roku.
Fundusz Medyczny
Nowelizacja zarządzenia wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym. Na jej mocy utworzony został nowy, państwowy fundusz celowy, którego dysponentem będzie minister zdrowia. Rozdział 6 ustawy zawiera przepisy na temat subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego (wyodrębnione zostały w niej cztery subfundusze), który ma umożliwić finansowanie bezlimitowych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18. roku życia. Żeby pokryć te koszty w całości, a nie tylko do wysokości kontraktu, NFZ będzie otrzymywał na ten cel dotację celową z Funduszu Medycznego. Wniosek o dotację ma być składany do dysponenta Funduszu przez prezesa NFZ (raz na kwartał). Wysokość przekazanych środków w danym roku nie będzie mogła przekroczyć 15 proc. maksymalnego limitu finansowania Funduszu Medycznego z budżetu państwa. Według art. 32 ustawy limit ten od 2021 roku do 2029 roku będzie wynosił rocznie 4,2 mld zł.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter