Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy po Brexicie wzrosło poparcie dla Unii Europejskiej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy po Brexicie wzrosło poparcie dla Unii Europejskiej?
Pamiętajmy co oznaczała finlandyzacja. Oznaczała neutralność wojskową ale też możliwość przystępowania do ekonomicznej integracji z zachodem.
Finlandyzacja to termin oznaczający ograniczenie przez mocarstwo niezależnej polityki zagranicznej innego państwa w zamian za brak interwencji w politykę wewnętrzną. Termin ten używany był jako opis relacji między Finlandią a ZSRR w czasie zimnej wojny.
Po II wojnie światowej Finlandia (która była wśród państw, które przegrały wojnę) nie stała się częścią ZSRR. W zamian Finlandia prowadziła politykę zagraniczną, która opierała się na ograniczaniu własnych celów tak aby nie drażnić ZSRR, nie wchodzić w sojusze, które mogłyby nie spodobać się ZSRR, itd. Z drugiej strony Finlandia prowadziła niezależną politykę wewnętrzną.
Finlandia, w ramach polityki zagranicznej pozostała neutralna w sensie wojskowym. Ponadto, miała możliwość prowadzenia handlu zagranicznego nie tylko z ZSRR, ale i z państwami Europy Zachodniej. Miała również możliwość ekonomicznej integracji z Zachodem, np. W 1961 roku Finlandia stała się członkiem stowarzyszonym w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter