Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polacy popierają adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polacy popierają adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na sondaże, które są, m.in. sondaż IBRIS-u dla „Rzeczpospolitej”, który był stosunkowo niedawno przeprowadzony, gdzie 75 proc. społeczeństwa mówi „nie” na adopcję przez pary homoseksualne, adopcję dzieci.
- 11 marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik przedstawili na konferencji prasowej założenia projektu ustawy mającej zakazywać adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
- Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z grudnia 2019 roku 73,3 proc. polskiego społeczeństwa jest przeciwna adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Składa się na to na 60 proc. osób będących zdecydowanie na „nie” oraz 13,3 proc. na „raczej nie”.
- Negatywny stosunek Polaków do takiego rozwiązania potwierdzają także inne sondaże, m.in. CBOS, IPSOS oraz Estymatora.
Minister Michał Wójcik uczestniczył 11 marca w konferencji prasowej, na której przedstawiono założenia projektu ustawy mającej „chronić dzieci przed adopcją przez pary homoseksualne”. Argumentując zasadność takiego rozwiązania, Michał Wójcik przytoczył dane z badania sondażowego IBRiS, które miałyby wskazywać na sprzeciw Polaków wobec adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
Sondaże IBRiS
Najnowszy sondaż pracowni IBRiS, poruszający m.in. tematykę adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, pochodzi z grudnia 2019 roku. Został on przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej”.
Na pytanie: „Czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć możliwość adopcji dzieci?” negatywnie odpowiedziało w sumie 73,3 proc. respondentów, z czego 60 proc. wybrało opcję „zdecydowanie nie”, a 13,3 proc. – „raczej nie”.
Odsetek ankietowanych nastawionych pozytywnie do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe wyniósł 16,7 proc. Wśród tej grupy 11,3 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”, a 5,4 proc. wybrało opcję „raczej tak”. Pozostali ankietowani nie mieli zdania na ten temat.
W nieco starszym sondażu IBRiS z lipca 2019 roku, przeprowadzonym również na zlecenie „Rzeczpospolitej”, zapytano o stosunek do postulatów podnoszonych przez środowiska LGBT+. Jednym z trzech zawartych w badaniu postulatów było umożliwienie adopcji dzieci parom jednopłciowym. W próbie liczącej 1100 osób 76 proc. odrzuciło taki postulat, 12 proc. go poparło, a pozostałe 12 proc. nie miało zdania na ten temat.
Badania CBOS
Również CBOS bada cyklicznie stosunek Polaków do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, zadając respondentom następujące pytanie: „Czy, Pana(i) zdaniem, pary gejów i lesbijek, czyli dwóch osób tej samej płci pozostających ze sobą w intymnym związku, powinny mieć prawo adoptować dzieci?”.
Zgodnie z najnowszym sondażem z kwietnia 2019 roku 84 proc. badanych było przeciwnych takiej formie adopcji.
Inne sondaże
Portal OKO.press w lutym 2019 roku przedstawił wyniki sondażu wykonanego przez pracownię IPSOS.
Na pytanie: „Czy pary homoseksualne powinny mieć w Polsce prawo do adopcji dzieci?” 77 proc. respondentów odpowiedziało, że jest „przeciw”, natomiast 18 proc. poparło takie rozwiązanie.
10 czerwca 2020 roku został opublikowany sondaż pracowni Estymator mający na celu zbadanie stosunku Polaków do postulatów głoszonych przez społeczność LGBTQ, wykonany na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Uczestników zapytano m.in. o to, co sądzą o adopcji dzieci przez osoby będące w związku jednopłciowym.
Przeciwnicy takiego rozwiązania stanowili 79 proc., a 11 proc. nie miało zdania na ten temat. Adopcję dzieci przez pary jednopłciowe poparło 10 proc. badanych.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter