Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polska przekroczyła poziom 25 tys. dziennych zachorowań na COVID-19?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polska przekroczyła poziom 25 tys. dziennych zachorowań na COVID-19?
(…) mieliśmy poziom prawie 25 tys. zachorowań (na COVID-19 – przyp. Demagog), bo to było to maksimum.
Wypowiedź Pawła Muchy uznajemy za fałszywą, ponieważ zgodnie ze statystykami Ministerstwa Zdrowia liczba dziennych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 przekroczyła poziom 25 tys. sześciokrotnie, z czego w trzech przypadkach dzienna liczba zakażeń była wyższa niż 27 tys.
Kontekst wypowiedzi
2 grudnia w programie „Gość Radia Zet” pojawił się Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Pierwsza część rozmowy została zdominowana przez tematy związane pandemią COVID-19. Prowadząca Beata Lubecka dopytywała w szczególności o kwestie dotyczące aktywności głowy państwa w związku z trudną sytuacją epidemiologiczna w Polsce. Rozmówcy debatowali także o danych statystycznych. Minister Mucha wyraził ubolewanie, iż liczba zgonów w Polsce w pewnym momencie osiągnęła wysoce niebezpieczny poziom. Zaznaczył też, że dzienna liczba zachorowań wynosiła w szczytowym punkcie prawie 25 tys. Czy tak było na prawdę?
Wzrost liczby zakażeń w listopadzie
Dzienna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce przekroczyła poziom 25 tys. kilkukrotnie. Rekordowe wartości odnotowano w dniach 5, 6 i 7 listopada, kiedy to dobowe liczby raportowanych przypadków wynosiły odpowiednio: 27 143, 27 086 i 27 875. Pułap 25 tys. przekroczyliśmy także:
- 10 listopada: 25 484 przypadków,
- 11 listopada: 25 221 przypadków,
- 14 listopada: 25 571 przypadków.
Pandemia COVID-19 w Polsce
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w Polsce 4 marca 2020 roku. Od tego momentu (stan na 15 grudnia) odnotowano łącznie 1 147 446 przypadków. W skutek COVID-19 zmarło w sumie 23 309 osób.
Polska a Europa
Chcąc porównać sytuacje epidemiologiczna w Polsce z innymi państwami Unii Europejskiej, możemy skorzystać z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Posłużą nam do tego statystyki uwzględniające liczbę potwierdzonych przypadków oraz zgonów na 100 tys. mieszkańców.
Zgodnie z najnowszą aktualizacją (14 grudnia) w ciągu ostatnich 14 dni w Polsce liczba zachorowań na COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wyniosła 396.6, co było 20. wynikiem wśród państw członkowskich UE. W przypadku zgonów w tej samej statystyce znaleźliśmy się na 7. pozycji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter