Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy ponad 22% dzieci w domach dziecka to dzieci do lat 7?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy ponad 22% dzieci w domach dziecka to dzieci do lat 7?
Zgodnie z przeprowadzoną przez biuro samego Rzecznika (Praw Dziecka – przyp. Demagog) ankietą dowiadujemy się, że w domach dziecka, w tej chwili, ponad 22% dzieci przebywających w domach dziecka to dzieci do lat 7, które, zgodnie z ustawą o pieczy zastępczej, w ogóle nie nie powinny w tych domach dziecka przebywać
Wypowiedź Magdaleny Biejat uznajemy za prawdziwą, ponieważ informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2019 zawiera informację, że w 21 badanych ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych przebywało 125 dzieci poniżej 7. roku życia. Stanowi to 22,8 proc. wychowanków niepełnoletnich i 21,4 proc. wychowanków ogółem. Sytuacja ta nie jest zgodna z art. 232 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Ile dzieci poniżej 7. roku życia przebywa w domach dziecka?
Komentując Informację o działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2019 rok, posłanka Magdalena Biejat zauważyła, że w dokumencie tym zawarta jest m.in. informacja, że dzieci poniżej 7. roku życia stanowią ponad 22 proc. ogółu dzieci z domów dziecka, co ma być niezgodne z ustawą o pieczy zastępczej.
Sprawozdanie Rzecznika Praw Dziecka przedstawia m.in. (s. 31-36) wyniki badania sytuacji dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, potocznie zwanych domami dziecka. Na koniec 2019 roku liczba tych placówek wyniosła 1 166. Badanie objęło 21 losowo wybranych. Przebywało tam 584 wychowanków (w tym 36 pełnoletnich), natomiast liczba dzieci poniżej 7. roku życia w placówkach wyniosła 125. Stanowi to 21,4 proc. wychowanków i 22,8 proc. wychowanków niepełnoletnich.
Tak duża liczba dzieci poniżej 7. roku życia znajdujących się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, spowodowana jest niewystarczającą liczbą rodzin zastępczych. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku 19 605 małżeństw oraz 16 401 samotnych osób pełniło funkcję rodziny zastępczej.
Czy jest to przewidziane ustawą?
Zgodnie z art. 232 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w placówkach do 31 grudnia 2019 roku mogły przebywać dzieci powyżej 7. roku życia. Od 1 stycznia 2020 roku próg został podniesiony do 10 lat. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, kiedy dzieci przebywają w danej placówce razem ze swoim rodzicem lub rodzeństwem, a także kiedy za taką decyzją przemawia stan zdrowia dziecka.
Ustawa regulująca działanie ośrodków opiekuńczo-wychowawczych nie przewiduje pobytu dzieci poniżej 7. roku życia w placówkach. Ich udział – w przebadanych ośrodkach – stanowi 21,4 proc. ogółu wychowanków i 22,8 proc. wychowanków niepełnoletnich.
Statystyki GUS
Warto zaznaczyć, że zgodnie z danymi GUS za rok 2019 dzieci poniżej 7. roku życia stanowią w placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej 10,4 proc. wszystkich wychowanków. Ogółem w placówkach przebywało 16 668 wychowanków
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter