Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy portugalski TK orzekł, że ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z konstytucją?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy portugalski TK orzekł, że ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z konstytucją?
Trybunał Konstytucyjny Portugalii orzekł, że ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z konstytucją.
- 15 marca Michał Wójcik opublikował wpis na Twitterze, w którym poinformował, że portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z konstytucją.
- W orzeczeniu 123/2021 z 15 marca 2021 roku Trybunał uznał, że określenia zawarte w ustawie są za mało precyzyjne, przez co lekarze mieliby zbyt duże uprawnienia przy podejmowaniu decyzji w sprawie eutanazji oraz że w ustawie brakuje konkretnych procedur i tym samym jest ona sprzeczna z art. 24 ust.1 Konstytucji, w którym jest zawarta zasada nienaruszalności ludzkiego życia, dlatego wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
- Warto podkreślić, że TK zawsze bada zgodność z konstytucją konkretnych przepisów, a nie ogólne zagadnienia jak eutanazja.
Wypowiedź
15 marca 2021 roku poseł Solidarnej Polski – Michał Wójcik opublikował na swoim Twitterze wpis, w którym poinformował, że portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z konstytucją.
Wyrok TK
Zgodnie z art. 134 lit. g portugalskiej konstytucji prezydent ma prawo do występowania do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o prewencyjną kontrolę konstytucyjności norm zawartych w ustawach, dekretach z mocą ustawy i umowach międzynarodowych. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa postanowił skorzystać z tego uprawnienia.
Prezydent Portugalii miał wątpliwości co do art. 2. ust. 1 ustawy, który brzmi:
„Dla celów niniejszego prawa przewidywanie śmierci wspomaganej medycznie nie podlega karze, jeśli następuje na podstawie decyzji osoby pełnoletniej, której to dotyczy i której wola jest aktualna, powtarzalna, poważna, niezależna i jasna, w sytuacji cierpienia nie do zniesienia, z nieuleczalnym urazem o wyjątkowej ciężkości, zgodnie z konsensusem naukowym, lub z nieuleczalną i śmiertelną chorobą, jeśli są one wspomagane przez personel medyczny”.
Poprzez orzeczenie 123/2021 z 15 marca 2021 roku Trybunał zgodził się z prezydentem, że określenia zawarte w ustawie są za mało precyzyjne, przez co lekarze mieliby zbyt duże uprawnienia przy podejmowaniu decyzji w sprawie eutanazji oraz że brakuje konkretnych procedur i tym samym jest sprzeczny z art. 24 ust.1 Konstytucji, w którym jest zawarta zasada nienaruszalności ludzkiego życia.
Już 2 godziny po ogłoszeniu decyzji Trybunału prezydent skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa (art. 136) i zawetował ustawę praz zwrócił ją do parlamentu, aby mógł ją poprawić, usuwając treści uznane za niezgodne z Konstytucją.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter