Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy sprawcami zamachów w Paryżu, Ankarze i Brukseli byli uchodźcy?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy sprawcami zamachów w Paryżu, Ankarze i Brukseli byli uchodźcy?
Przyjmowanie imigrantów do Polski zwiększa zagrożenie terroryzmem i to wybuchy nie tylko w Paryżu pokazały, nie tylko w Brukseli, ale także uwaga, wybuch parę dni temu w Ankarze, bo tam też przecież ten tak zwany uchodźca był sprawcą tego zamachu.
Pierwszą część wypowiedzi uznajemy za opinię, która nie podlega weryfikacji. Druga część wypowiedzi dotycząca udziału uchodźców w zamachach była możliwa do zweryfikowania poprzez zebranie informacji na temat pochodzenia i obywatelstwa poszczególnych terrorystów. Pozwala to wykazać, którzy z nich w rzeczywistości byli imigrantami, co następnie umożliwia odpowiedź na pytanie, czy uchodźcy dokonali zamachów.
Przy weryfikacji tej wypowiedzi opieraliśmy się na doniesieniach mediów (BBC, CNN, Deutsche Welle, Reuters, Associated Press, The New York Times, The Telehraph, The Guardian, Daily Mail, La Dernière Heure, International Business Times). Nie udało nam się dotrzeć do oficjalnych, jednoznacznych oświadczeń w tych sprawach wydanych przez prokuratury lub rządy państw wymienionych stolic. Wypowiedzi ich przedstawicieli funkcjonują jednak w mediach jako fragmenty wywiadów lub oświadczenia.
Zamachy w Paryżu 13 listopada 2015 r.
Zgodnie z informacjami podanymi przez BBC, z zamachami w Paryżu związanych było co najmniej 10 osób:
- Salah Abdeslam – obywatel Francji, pochodzenia marokańskiego, urodzony w Belgii, niedoszły sprawca zamachu przy Stade de France, aresztowany 18 marca 2016 r.
- Brahim Abdeslam – obywatel Francji, pochodzenia marokańskiego, urodzony w Belgii, sprawca samobójczego zamachu na bary i restauracje.
- Bilal Hadfi – obywatel Francji, sprawca samobójczego zamachu przy Stade de France.
- Ahmad al Mohammed (tożsamość niepotwierdzona) – sprawca samobójczego zamachu przy Stade de France.
- M. al-Mahmod (tożsamość niepotwierdzona) – sprawca samobójczego zamachu przy Stade de France.
- Chakib Akrouh – obywatel Belgii, pochodzenia marokańskiego, sprawca zamachu na bary i restauracje, zginął podczas szturmu policji na kryjówkę w Saint Denis 18 listopada 2015 r.
- Abdelhamid Abaaoud – obywatel Belgii, pochodzenia marokańskiego, sprawca zamachu na bary i restauracje, zginął podczas szturmu policji na kryjówkę w Saint Denis 18 listopada 2015 r.
- Omar Ismail Mostefai – obywatel Francji, pochodzenia algierskiego, sprawca zamachu w Bataclan, zginął podczas szturmu policji na teatr.
- Samy Amimour – obywatel Francji, sprawca zamachu w Bataclan, zginął podczas szturmu policji na teatr.
- Foued Mohamed-Aggad – obywatel Francji, sprawca zamachu w Bataclan, zginął podczas szturmu policji na teatr.
W sierpniu 2015 r. Salah Abdeslam przybył na promie z Włoch do greckiego portu w Patras. 9 września 2015 r. był kontrolowany na granicy węgiersko-austriackiej. Przedstawiciele węgierskiego rządu potwierdzili jego obecność na przełomie sierpnia i września w Budapeszcie na dworcu Keleti w celu rekrutowania imigrantów. 3 października 2015 r. pojawił się w niemieckim Ulm, gdzie był kontrolowany razem z Aminem Choukri (aresztowany wspólnie z Abdeslamem 18 marca 2016 r., posiadał fałszywy belgijski dowód osobisty i fałszywy syryjski paszport).
W tym samym dniu (3 października 2015 r.) dwóch przyszłych zamachowców: Ahmad al-Mohammad oraz M. al-Mahmod, miało zarejestrować się na greckiej wyspie Leros jako syryjscy uchodźcy. Niemal w tym samym czasie (przełom września i października 2015 r.) na wyspie miał być widziany także inny zamachowiec, Abdelhamid Abbaoud. Imiona i nazwiska pierwszych dwóch nie zostały oficjalnie potwierdzone. Po zamachach przy jednym z nich znaleziono paszport wystawiony właśnie na Ahmada al-Mohammada, ale dokument uznano za sfałszowany. Inna wersja mówi o tym, że paszsport mógł zostać skradziony poległemu żołnierzowi, który służył w armii lojalnej wobec prezydenta Syrii Bashara al-Assada. Ślad z wyspy Leros był jednak możliwy do zweryfikowania dzięki pobranym wtedy od niego odciskom palców.
Brytyjski The Telegraph odtworzył drogę paszportu z Grecji. Mężczyzna posługujący się nim miał dostać się na wyspę Leros na jednej z łodzi wraz z imigrantami i 3 października zarejestrować jako uchodźca. Serbska policja potwierdziła, że 7 października przekroczył on granicę serbsko-macedońską. Dzień później, zgodnie z informacjami przekazanymi przez chorwacką policję, zgłosił się do centrum dla uchodźców, po czym wyruszył w dalszą podróż do Austrii. Tam ślad się urywa i nie jest do końca jasne, w jaki sposób paszport, a także posługujący się nim człowiek, znaleźli się we Francji.
Zamachy w Belgii 22 marca 2016 r.
Belgijskie organy ścigania nadal poszukują osób odpowiedzialnych za zamachy. Do tej pory wiadomo, że byli to między innymi:
- Brahim El Bakraoui – obywatel Belgii, sprawca samobójczego zamachu na lotnisku Zaventem.
- Khalid El Bakraoui – obywatel Belgii, sprawca samobójczego zamachu w metrze.
- Najim Laachraoui – obywatel Belgii, urodzony w Maroku, sprawca samobójczego zamachu na lotnisku Zaventem.
Najim Laachraoui wraz z Salahem Abdeslamem byli kontrolowani na granicy węgiersko-austriackiej we wrześniu 2015 r. Towarzyszył im też trzeci terrorysta Mohamed Belkaid (Algierczyk, na terytorium Belgii przebywał nielegalnie), zastrzelony przez belgijską policję w czasie akcji antyterrorystycznej w Brukseli.
O udział w zamachu podejrzewa się również Naima al-Hameda, Syryjczyka, który może być osobą widzianą z terrorystami na lotnisku Zaventem. Jest poszukiwany przez policję.
Turcja – Ankara 13 marca 2016 r.
Według informacji podawanych przez Daily Mail za sprawców uważa się:
- Seher Çağla Demir – obywatelka Turcji, sprawczyni samobójczego zamachu.
- Özgür Ünsal – obywatel Turcji, sprawca samobójczego zamachu.
Oboje zamachowcy byli powiązani z Partią Pracujących Kurdystanu.
Odpowiedzialność za zamach wziął zbrojny odłam ugrupowania – Sokoły Wolności Kurdystanu. Miał on być odwetem za działania tureckiego rządu wymierzone w ludność kurdyjską. Władze utrzymują, że Seher Çağla Demir dołączyła do kurdyjskiej organizacji w 2013 r. i wtedy też wyjechała z Turcji, by walczyć w północnej Syrii. Kurdowie walczą tam przeciwko Państwu Islamskiemu.
Niecały miesiąc wcześniej, 17 lutego 2016 r., również doszło do zamachu w Ankarze. Początkowo utrzymywano, że zamachowcem był Syryjczyk, Salih Necar, który dostał się do Turcji jako uchodźca. Badania DNA wykazały jednak, że sprawcą był Turek, Abdulbaki Somer. Do zamachu przyznała się organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu.
Podsumowując, wypowiedź jest fałszywa, ponieważ 13 marca 2016 r. zamachów w Turcji dokonali obywatele tego państwa. Dodatkowo część wypowiedzi: “bo tam też przecież ten tak zwany uchodźca był sprawcą tego zamachu” sugeruje, że zamachy we Francji i Belgii zostały zorganizowane przez uchodźców.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że z przedstawionych informacji wynika, iż terroryści wykorzystali szlaki imigrantów jako drogę przedostawania się do Europy, ale w przeważającej większości są to Francuzi lub Belgowie, nie zaś osoby, które dostały się do Europy po raz pierwszy z najnowszymi falami imigrantów. (Wyjątkiem mogą być tu dwaj zamachowcy z Paryża o niepotwierdzonej tożsamości oraz podejrzewany o związek z zamachami w Brukseli Syryjczyk, Naim al-Hamed).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter