Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy stężenie gazów cieplarnianych jest najwyższe w historii?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy stężenie gazów cieplarnianych jest najwyższe w historii?
Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi stale rośnie i osiągnęło w 2018 roku rekordowy poziom – wynika z danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
— Janusz Piechociński (@Piechocinski) November 30, 2019
Janusz Piechociński w swojej wypowiedzi powołał się na dane pochodzące z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Światowa Organizacja Meteorologiczna jest wyspecjalizowaną agendą ONZ. Ma swoją siedzibę w Genewie. Powstała w wyniku przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, a swoją działalność rozpoczęła w 1950 roku. Koordynuje współpracę w zakresie badań z dziedziny meteorologii, hydrologii i geofizyki.
Raport WMO „Greenhouse Gas Bulletin” sporządzany jest corocznie. Najnowszy prezentuje dane zebrane w 2018 roku.
Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że globalne średnie stężenie dwutlenku węgla w 2018 roku było na poziomie 407,8 ppm (jednostka oznacza liczbę części na milion, chodzi zatem o części tego gazu na milion cząstek wszystkich gazów w atmosferze). Oznacza to wzrost o 2,3 ppm w stosunku do 2017 roku. Zaobserwowano również wzrost stężenia innych gazów cieplarnianych – w raporcie ujęto dane dotyczące metanu, freonów, podtlenku azotu. Co ważniejsze, widoczny jest ciągły wzrost stężenia gazów cieplarnianych.
Wartości porównywane są w badaniu do tych z 1750 roku (a więc sprzed industrializacji). Przykładowo, stężenie dwutlenku węgla w 2018 roku stanowiło 147 % wartości z 1750 roku.
W raporcie odnaleźć można informację, że globalne średnie stężenie gazów cieplarnianych w 2018 roku osiągnęło rekordowe wartości i to dla wszystkich badanych gazów: 407,8 ppm dla dwutlenku węgla, 1869 ppb (jednostka oznaczająca liczbę części na miliard) dla metanu i 331,1 ppb dla podtlenku azotu, co stanowiło odpowiednio 147, 259 i 123 % wartości z roku 1750.
Dlatego wypowiedź Janusza Piechocińskiego oceniamy jako prawdę, ponieważ posługuje się on trafnymi danymi pochodzącymi z raportu WMO.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter