Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w latach 2013-2018 zmalała aktywność fizyczna dzieci w Polsce?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w latach 2013-2018 zmalała aktywność fizyczna dzieci w Polsce?
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli (…) wynika, iż zmalał odsetek dzieci i młodzieży w wieku 11–17 lat, podejmujących aktywność fizyczną zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Myślę tutaj o 60 min aktywności dziennie przez 7 dni w tygodniu. Jak podaje NIK, w 2013 r. tylko 21% dzieci spełniało ten wymóg, w 2018 r. – już tylko 15%.
- Przytoczony przez Iwonę Kozłowską raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczy realizacji wskaźników zawartych w Programie Rozwoju Sportu do roku 2020, uchwalonym przez Radę Ministrów 31 sierpnia 2015 roku.
- Jednym ze wskaźników był odsetek dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat podejmujących aktywność fizyczną w wymiarze zgodnym z wytycznymi WHO.
- Wskaźnik ten obniżył się z 21,5 proc. w 2013 roku do 15,6 proc. w 2018 roku. Pomyłka posłanki jest nieznaczna i mieści się w przyjmowanym przez nas marginesie błędu, dlatego wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
Program Rozwoju Sportu
W 2015 roku Rada Ministrów uchwaliła Program Rozwoju Sportu do roku 2020. Program zwierał szereg wskaźników określających jednoznaczne cele do zrealizowania, w tym zwiększenie wskaźnika aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Według założeń z 2015 roku miał on wzrosnąć do 27 proc. Jednak badanie Instytutu Matki i Dziecka „Aktualna ocena poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku 3-19 lat w Polsce” z 2018 roku pokazało znaczny spadek aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku cele zostały obniżone do poziomów bazowych, czyli do poziomu z 2013 roku. Na chwilę obecną nie ma jeszcze dostępnych badań dotyczących osiągnięcia celów programu.
Raport NIK
W raporcie NIK zatytułowanym „Rozwój aktywności fizycznej dzieci i młodzieży” zbadano realizację różnych wskaźników z Programu Rozwoju Sportu dotyczących dzieci i młodzieży. Jednym ze wskaźników był odsetek dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat podejmujących aktywność fizyczną w wymiarze zgodnym z wytycznymi WHO, czyli co najmniej 60 minut dziennie przez 7 dni w tygodniu. Jak się okazuje, wskaźnik ten obniżył się z 21,5 proc. w 2013 roku do 15,6 proc. w 2018 roku.
Znaczący spadek jest również widoczny w przypadku dzieci w wieku 15-17 lat, jeśli chodzi o aktywność fizyczną zgodną z zaleceniami WHO. W tym przypadku wskaźnik spadł z 13,5 proc. do 11,15 proc. w tym samym okresie. Jedyny wskaźnik, który wzrósł, to „odsetek dziewcząt w wieku 11-17 lat podejmujących aktywność fizyczną w wymiarze zgodnym z wytycznymi WHO w stosunku do analogicznego odsetka chłopców”. NIK zgadza się ze zdaniem rządu, że mała aktywność fizyczna dzieci i młodzieży wynika ze zmian cywilizacyjnych (w szczególności rozwoju technologii cyfrowych).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter