Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w Łodzi jest pierwszy w Polsce program bezpłatnych obiadów?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w Łodzi jest pierwszy w Polsce program bezpłatnych obiadów?
[Wprowadziłam] pierwszy w Polsce program bezpłatnych obiadów.
Wypowiedź dotyczy wprowadzenia programu bezpłatnych obiadów dla uczniów szkół podstawowych, Urszula Niziołek-Janiak wspominała o nim na swoim Facebooku 6 września 2018 r.
30 lipca 2018 roku do Rady Miasta został złożony projekt uchwały w tej sprawie. Uchwała wzywa Prezydent Miasta Łodzi do opracowana do 31 października programu zapewniającym bezpłatne obiady uczniom podstawówek. Program miałby obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
28 sierpnia 2018 roku Komisja Edukacji Rady Miejskiej przyjęła projekt jednogłośnie.
29 sierpnia 2018 roku do Rady Miasta wpłynął projekt apelu do Rady Ministrów o przekazanie miastu 50 milionów złotych na realizację programu. Autorkami projektu są wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Niewiadomska-Cudak i radna SLD Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Projekt apelu został przyjęty przez Radę Miejską 30 sierpnia 2018 roku. Z porządku obrad zdjęto jednak projekt z 30 lipca 2018 roku. Został on rozpatrzony ponownie na sesji Rady Miejskiej z 19 września 2018 roku i jednogłośnie przyjęty przez radnych.
Wcześniej 13 września wpłynęła autopoprawka do projektu obiadów dla uczniów, według której program miałby ruszyć 31 marca 2019 roku.
Po wprowadzeniu projektu w życie, Łódź będzie pierwszym miastem z tego typu programem.
Obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowelizacją ustawy Prawo oświatowe. Jednym z punktów nowelizacji (art.. 106a) jest wprowadzenie obowiązku zapewnienia uczniom przez szkołę podstawową pomieszczeń umożliwiających bezpieczne spożycie posiłków podczas zajęć w szkole oraz jednego gorącego posiłku w trakcie dnia. Spożycie takiego posiłku ma być jednak odpłatne.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter