Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy wykrywalność przestępstw zwiększyła się?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy wykrywalność przestępstw zwiększyła się?
Odkąd jestem ministrem, zwiększyła się wykrywalność, zmniejszyła się liczba przestępstw.
Statystyki na temat liczby przestępstw oraz dane dotyczące ich wykrywalności, także w zależności od rodzaju przestępstwa, udostępnia Polska Policja. Z zestawienia „Przestępstwa ogółem wg jednostek podziału administracyjnego kraju – przestępstwa stwierdzone, przestępstwa wykryte, % wykrycia”, publikowanego raz do roku wynika, że w 2016 r. wykrywalność przestępstw wyniosła 66,5%. Jest to wynik o 1,8 p.p. wyższy niż w 2015 r. i o 1,3 p.p. wyższy niż w 2014 r. Policja podała również statystyki dotyczące pierwszego kwartału 2016 r. – był to pierwszy pełny kwartał urzędowania ministra. Od stycznia do marca 2016 r. wykryto o 3,2% sprawców przestępstw więcej niż w okresie styczeń-marzec 2015 r. W pierwszym kwartale 2016 r. wskaźnik wyniósł 52,0%, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. wynosił 48,7%.
W 2016 r. zmniejszyła się również liczba przestępstw – wyniosła ona 748 464; w roku poprzednim było ich ponad 50 tysięcy więcej. Wypowiedź uznajemy za prawdziwą, warto jednak zauważyć, że liczba przestępstw maleje nieustannie od 2011 r.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter