Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile było przypadków zakażeń COVID-19 w Polsce i Hiszpanii?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile było przypadków zakażeń COVID-19 w Polsce i Hiszpanii?
300 ponad przypadków (zachorowań na COVID-19 – przyp. Demagog) w Hiszpanii na 100 tys. mieszkańców, u nas 29.
Wypowiedź ministra Pawła Szefernakera uznajemy za manipulację, ponieważ przytacza on dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. na przestrzeni ostatnich 14 dni. Biorąc pod uwagę statystyki od początku epidemii, wspomniany wskaźnik jest w przypadku Hiszpanii dwukrotnie niższy.
Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce i Hiszpanii
Najnowsze dane dotyczące liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Hiszpanii, które zostały opublikowane przed emisją programu „Śniadanie w Polsat News”, pochodzą z 25 września. Zgodnie ze statystykami hiszpańskiego ministerstwa zdrowia łącznie w kraju zidentyfikowano 716 481 przypadków.
Wiedząc, że populacja Hiszpanii w roku 2020 szacuje się 47,3 mln, możemy obliczyć liczbę przypadków zakażenia wirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Współczynnik ten wynosi ok. 151,5. W przypadku Polski najnowsze dane epidemiologiczne sprzed 27 września pochodzą z dnia poprzedniego. Zgodnie ze stanem na 26 września w naszym kraju odnotowano w sumie 85 980 przypadków. Jak podaje Eurostat, populacja w roku 2020 kształtuje się nad Wisłą na poziomie 37,9 mln.Zatem współczynnik zakażeń na 100 tys. osób w Polsce wynosi ok. 22,5.
Statystyki ECDC
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) to unijna agencja odpowiedzialna za monitorowanie danych dotyczących chorób zakaźnych w 52 państwach. ECDC poza analizą statystyk współpracuje z państwami na polu medycyny, a także wydaje liczne opinie i zalecenia. W przypadku pandemii COVID-19 co tydzień publikowane są raporty obrazujące sytuację epidemiologiczną wśród poszczególnych krajów. Co istotne, liczba przypadków zakażenia koronawiursem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców podawana jest dla 14 dni, a nie licząc od początku pandemii COVID-19.
Jak wynika z raportu z 24 września, wspomniany przelicznik wyniósł w Hiszpanii 300,5, co było najwyższym wynikiem wśród państw UE. W Polsce odnotowano zdecydowanie niższy wynik – 20,9. Warto nadmienić, że był to wynik poniżej średniej unijnej, którą obliczono na 94.
Testy a liczba potwierdzonych przypadków
Wyliczenia portalu Our World in Data wskazują, że w Hiszpanii zgodnie ze stanem na 24 września liczba wykonywanych testów w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców wynosiła 2,29. Warto zwrócić uwagę, że liczba wykonywanych testów od lipca znacznie wzrasta. Wówczas współczynnik wynosił 0,54, zaś w szczytowym punkcie 10 września osiągnął wartość 2,62.
Przyjrzyjmy się jeszcze danym dotyczącym odsetka pozytywnych wyników w stosunku do liczby przeprowadzonych testów. W czerwcu, kiedy przeprowadzano rekordowo niską liczbę testów, wspomniany odsetek oscylował w granicach 1 proc. Z kolei we wrześniu przy zwiększonej liczbie testów nie tylko wzrosła liczba potwierdzonych przypadków – wzrósł również odsetek wyników pozytywnych, który przekroczył 7 proc. (w porywach do 10 proc.).
W Polsce natomiast liczba przeprowadzonych testów w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców waha się w przedziale 0,3-0,6.
Od połowy września możemy zaobserwować wzrost liczby przeprowadzonych testów oraz wzrost liczby osób zakażonych. Zwiększenie liczby testów pociągnęło za sobą, tak jak w przypadku Hiszpanii, większy odsetek testów pozytywnych, który w ostatnich dniach września waha się w przedziale 5-6 proc. Jeszcze na początku września było to 2,5-3 proc.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter