Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile dopuszczalnych aborcji wykonano w Polsce w 2016 r.?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile dopuszczalnych aborcji wykonano w Polsce w 2016 r.?
Statystyki są proste: za 2016 rok, tych aborcji legalnych, które zostały wykonane, jest 1098. 221 dotyczyło zespołu Downa, a 821 – wad śmiertelnych płodu.
Zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, przerwanie ciąży może być dokonane zgodnie z prawem wyłącznie przez lekarza, w sytuacji gdy:
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki;
- badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Oficjalne dane dotyczące liczby wykonywanych w Rzeczypospolitej Polskiej zabiegów przerwania ciąży zgodnie z ustawą, zgromadzone przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w oparciu o formularze sprawozdawcze opracowywane w związku z realizacją Programu badań statystycznych statystyki publicznej wskazują, że w 2016 r. przeprowadzono łącznie 1098 zabiegów. Duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu było przyczyną 1042 aborcji.
Liczba ta nie obejmuje jednak danych z jednostek będących pod nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Z danych przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że w 2016 r. w szpitalach nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości nie przeprowadzono żadnego zabiegu przerwania ciąży. Z kolei w nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji szpitalach publicznych w 2016 r. wykonano 2 zabiegi przerwania ciąży, wszystkie z uwagi na fakt, że badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu.
Łącznie zatem w 2016 r. zarejestrowano 1100 zabiegów przerwania ciąży, przy czym duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu było przyczyną 1044 zabiegów przerwania ciąży.
Spośród przypadków, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, przynajmniej 221 zabiegów przeprowadzono w przypadku diagnostyki trisomii 21. chromosomu bez współistniejących wad somatycznych, czyli Zespołu Downa, a 167 – diagnostyki trisomii 21 ze współistniejącymi wadami somatycznymi. Warto bowiem zaznaczyć, że dane przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zawierają informacji związanej z rozpoznaniem, które było przyczyną dokonania 2 zabiegów przerwania ciąży w szpitalach nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wypowiedź Joanny Scheuring-Wielgus uznajemy za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter