Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ile dzieci rocznie ginie w wyniku przemocy domowej?
Ile dzieci rocznie ginie w wyniku przemocy domowej?
I mamy taką oto sytuację, że ok. 30 dzieci rocznie w Polsce umiera z powodu przemocy fizycznej.
- Nie są dostępne statystyki dotyczące dzieci, które umierają w Polsce z powodu przemocy fizycznej stosowanej przez ich rodziców lub opiekunów.
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) zaznacza, że rocznie może dochodzić do ok. 30 takich przypadków, jednak to tylko szacunki Fundacji, a nie – oficjalne dane, co podkreśla rzeczniczka Monika Kamińska w rozmowie z Demagogiem.
- Rzeczniczka Fundacji dodaje, że w Polsce brakuje rozwiązania, dzięki któremu takie sprawy byłyby monitorowane i analizowane. FDDS chce, aby wprowadzono system Serious Case Review – mechanizm stosowany z powodzeniem w Wielkiej Brytanii.
- Policja w statystykach dotyczących przemocy domowej nie zawiera informacji o śmiertelnych ofiarach przemocy domowej wśród dzieci. W związku z tym wypowiedź Urszuli Pasławskiej jest nieweryfikowalna.
Media o śmierci małego Kamila
8 maja Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka poinformowało o śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy. Dziecko trafiło do placówki ponad miesiąc wcześniej w bardzo poważnym stanie. Stwierdzono u niego m.in. chorobę oparzeniową i ciężkie zakażenie całego organizmu.
Prokuratura ustaliła, że chłopiec został pobity przez ojczyma. Mężczyzna polewał też dziecko wrzątkiem. Przez pięć dni nikt nie udzielił chłopcu pomocy. Sprawa śmierci Kamila poruszyła opinię publiczną i wywołała dyskusję nt. zapobiegania tego typu tragediom.
Posłanka Urszula Pasławska w Polsat News stwierdziła, że rocznie ok. 30 dzieci w Polsce umiera z powodu przemocy fizycznej. Z kontekstu wypowiedzi wynika, że odwoływała się do takich spraw jak powyższa. Rzeczywiście, taką liczbę podaje w rozmowach z dziennikarzami Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Nie wiemy, ile dzieci umiera w wyniku przemocy domowej
Jak jednak przekazała Demagogowi rzeczniczka Fundacji Monika Kamińska, to są tylko szacunki. W rzeczywistości nie ma oficjalnych danych na ten temat. Kamińska przypomina, że Fundacja walczy o wprowadzenie w Polsce rozwiązania zwanego Serious Case Review (SCR).
To mechanizm stosowany z powodzeniem w Wielkiej Brytanii, który umożliwia analizę każdej śmierci czy maltretowania dziecka, wyłapywanie luk w systemie i naprawienie występujących błędów. W Wielkiej Brytanii dzięki SCR przeprowadzono najważniejsze reformy związane z ochroną dzieci.
Rzeczniczka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przekazała Demagogowi, że dzięki wprowadzeniu tego narzędzia można by także monitorować liczbę przypadków śmierci dzieci w wyniku stosowania przemocy przez ich rodziców lub opiekunów. Ustawa w sprawie SCR w Polsce miała trafić do Sejmu w 2021 roku, jednak dotychczas nie podjęto działań w tym zakresie, a temat ucichł.
Policja: nie posiadamy takich danych
Policja prowadzi statystyki dotyczące przemocy domowej, ale nie znajdziemy w nich interesujących nas informacji dotyczących śmierci dzieci w wyniku stosowania przemocy domowej. „Nie posiadamy w tym zakresie danych” – potwierdza w odpowiedzi dla Demagoga insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
Ze statystyk policji dowiemy się za to m.in., ile było osób, które prawdopodobnie doświadczały przemocy domowej, kto najczęściej ją stosował (mężczyzna, kobieta czy nieletni) oraz ile dzieci umieszczono w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. W związku z tym nie można zweryfikować wypowiedzi Urszuli Pasławskiej, która oparła się na szacunkach Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Brakuje szczegółowych i oficjalnych statystyk z poszczególnych lat, które są potrzebne do analizy tego tematu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter