Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile głosów zdobył ruch „My Poznaniacy”?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile głosów zdobył ruch „My Poznaniacy”?
W 2010 r. w Poznaniu komitet ruchów miejskich „My, Poznaniacy” zdobył 10% głosów, a mimo to nie miał żadnego radnego. W 2014 r. w Krakowie próg ten [wyborczy – przyp. red.] przekroczył komitet Kraków Przeciw Igrzyskom. On również nie zdobył ani jednego mandatu radnego.
Wypowiedź Rafała Górskiego została opublikowana przez niego 28 sierpnia 2018 r. na oficjalnym profilu na Facebooku.
W wyborach samorządowych w 2010 r. Komitet Wyborczy Wyborców “My Poznaniacy” zdobył 9,32% głosów. Żaden z wystawionych przez komitet kandydatów do Rady Miasta Poznania nie zdobył mandatu.
Z kolei w wyborach samorządowych w 2014 r., Komitet Kraków Przeciw Igrzyskom zdobył 6,73% głosów, jednak żaden z kandydatów do Rady Miasta Krakowa, wystawionych przez ten komitet, nie zdobył mandatu.
Według art. 416 obowiązującego wówczas Kodeksu Wyborczego, w miastach na prawach powiatu w podziale mandatów uczestniczą kandydaci tych komitetów wyborczych, na których listy w skali gminy/okręgu wyborczego oddano co najmniej 5% ważnie oddanych głosów. Próg 5% nie oznacza zdobycia mandatu przez kandydata takiego komitetu, ponieważ podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów odpowiednio na kandydatów danej listy.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter