Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile głosów zdobył ruch „My Poznaniacy”?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile głosów zdobył ruch „My Poznaniacy”?
W 2010 r. w Poznaniu komitet ruchów miejskich „My, Poznaniacy” zdobył 10% głosów, a mimo to nie miał żadnego radnego. W 2014 r. w Krakowie próg ten [wyborczy – przyp. red.] przekroczył komitet Kraków Przeciw Igrzyskom. On również nie zdobył ani jednego mandatu radnego.
Wypowiedź Rafała Górskiego została opublikowana przez niego 28 sierpnia 2018 r. na oficjalnym profilu na Facebooku.
W wyborach samorządowych w 2010 r. Komitet Wyborczy Wyborców “My Poznaniacy” zdobył 9,32% głosów. Żaden z wystawionych przez komitet kandydatów do Rady Miasta Poznania nie zdobył mandatu.
Z kolei w wyborach samorządowych w 2014 r., Komitet Kraków Przeciw Igrzyskom zdobył 6,73% głosów, jednak żaden z kandydatów do Rady Miasta Krakowa, wystawionych przez ten komitet, nie zdobył mandatu.
Według art. 416 obowiązującego wówczas Kodeksu Wyborczego, w miastach na prawach powiatu w podziale mandatów uczestniczą kandydaci tych komitetów wyborczych, na których listy w skali gminy/okręgu wyborczego oddano co najmniej 5% ważnie oddanych głosów. Próg 5% nie oznacza zdobycia mandatu przez kandydata takiego komitetu, ponieważ podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów odpowiednio na kandydatów danej listy.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter