Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób zostało dotychczas skazanych przez Trybunał Stanu?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób zostało dotychczas skazanych przez Trybunał Stanu?
Trybunał Stanu działa dokładnie 100 lat. W ciągu tych 100 lat udało się Trybunałowi Stanu skutecznie skazać dwie osoby i to za nielegalny handel alkoholem.
Wypowiedź posła Władysława Teofila Bartoszewskiego uznajemy za prawdziwą, ponieważ, jak dotychczas, przed Trybunałem Stanu zostały skazane dwie osoby.
Historia Trybunału Stanu
Organ ten został wprowadzony do polskiego porządku prawnego na mocy Konstytucji marcowej z roku 1921. Jego działalność regulowała również Konstytucja kwietniowa z roku 1935. Dwanaście lat później przyjęto ustawę konstytucyjną, która znosiła funkcjonowanie instytucji. W roku 1982 przywrócono jednak jej działalność na podstawie ustawy o Trybunale Stanu. Obecnie zasady jego działania reguluje Konstytucja RP z roku 1997, a także nowelizowana ustawa o Trybunale Stanu z roku 1982.
Kto został skazany przed TS?
Jak dotychczas, TS skazał wyłącznie dwie osoby. W roku 1989 wybuchła tzw. afera alkoholowa, która swój finał miała dopiero osiem lat później. Sprawa dotyczyła nielegalnego importu napojów alkoholowych masowo zalewającym polski rynek. Szacuje się, że nieprawidłowości kosztowały Skarb Państwa ok. 1,7 bln starych złotych.
Przed TS zostało wówczas postawionych pięć osób: Andrzej Wróblewski (minister finansów), Czesław Kiszczak (minister spraw wewnętrznych), Aleksander Mackiewicz (minister rynku wewnętrznego), Dominik Jastrzębski (minister współpracy gospodarczej z zagranicą) oraz Jerzy Ćwiek (prezes Głównego Urzędu Ceł). Finalnie TS skazał dwóch ostatnich oskarżonych na utratę biernego prawa wyborczego przez pięć lat i zakaz zajmowania przez ten okres kierowniczych stanowisk w państwie. Pozostała trójka została uniewinniona.
Inne postępowania przed TS
W roku 1929 przed TS stanął ówczesny minister skarbu Gabriel Czechowicz. Zarzut, jaki mu postawiono, dotyczył naruszenia postanowień ustawy skarbowej. Dokładnie chodziło o nieprawidłowe wykorzystanie nadwyżki budżetowej. TS postanowił, że wyrok nie zapadnie, dopóki Sejm nie zaopiniuje wydanych nadwyżek budżetowych. Sejm tą sprawą się jednak nie zajął, a w sierpniu 1930 doszło do jego samorozwiązania. Nowy układ sił politycznych sprawił, że sprawa zakończyła się.
W latach 80. XX wieku do odpowiedzialności konstytucyjnej przed TS pociągnięty został były premier Piotr Jaroszewicz wraz z wicepremierem Tadeuszem Pyką. Ostatecznie sprawę umorzono na podstawie ustawy o amnestii.
W roku 2005 do odpowiedzialności konstytucyjnej za wadliwe prywatyzacje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A., Domów Towarowych Centrum S.A. oraz Telekomunikacji Polskiej S.A został pociągnięty były minister skarbu państwa Emil Wąsacz. Sprawa po zawirowaniach natury formalnej zakończyła się ostatecznie w roku 2019 umorzeniem postępowania.
➖
Podobał Ci się artykuł? Pomóż nam dzielić się prawdą!
• Wpłać darowiznę i wesprzyj naszą pracę TUTAJ.
• Śmiało rozpowszechniaj artykuł, prześlij go znajomym, nie zapomnij podać źródła (www.demagog.org.pl).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter