Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile pieców w Łodzi jest do wymiany?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile pieców w Łodzi jest do wymiany?
Nasze miasto nawet nie wie ile jest pieców do wymiany a pręży pierś do orderów, bo „robi coś”. Tak, „coś”, macha nam przed oczami 2 tys. zlikwidowanych pieców, a jednocześnie blokuje wymianę źródeł ciepła w budynkach wspólnot mieszkaniowych, bo nie chce się do tego dokładać jako właściciel mieszkań.
Wypowiedź Urszuli Niziołek-Janiak została opublikowana na jej profilu na Facebooku 25 sierpnia 2018 r.
W Łodzi realizowany jest program antysmogowy polegający na dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Łodzi na wymianę nieekologicznego źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne (np. podłączenie do sieci gazowej, zakup kotła elektrycznego itd.). O dotację mogą się ubiegać wspólnoty mieszkaniowe, osoby fizyczne, osoby prywatne i przedsiębiorcy.
Zakres dotacji wynosi od 1800 do 50 tysięcy złotych, w zależności od tego na jakie źródło ogrzewania dotacja ma być przeznaczona.
W roku 2017, czyli pierwszym roku funkcjonowania programu, zlikwidowano 690 palenisk. W roku 2018 do Urzędu Miasta wpłynęło ok. 2 tysiące wniosków o wymianę pieca. Wnioski są weryfikowane przez Urząd, a samo ich złożenie nie oznacza rzeczywiste otrzymanie dotacji i likwidację starego paleniska, na co wskazuje wypowiedź. Termin potwierdzenia przez wnioskodawców możliwości wymiany pieca minął 15 maja 2018 r.
Ponadto program antysmogowy skierowany jest w szczególności m.in. do wspólnot mieszkaniowych, a nie tylko osób indywidualnych.
Wypowiedź uznajemy za fałsz, ponieważ liczba 2 tysiące dotyczy liczby wniosków o wymianę źródła ogrzewania w ramach programu antysmogowego, a nie liczbę rzeczywiście wymienionych pieców. Ponadto, nie znaleźliśmy w żadnym oficjalnym źródle informacji o blokowaniu przez Urząd Miasta wymiany źródeł ogrzewania w budynkach wspólnot mieszkaniowych.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter