Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi próg wyborczy w Holandii?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi próg wyborczy w Holandii?
Największą klęskę w tych wyborach zanotowała druga bardzo proeuropejska, głównonurtowa partia Holandii, partia pana Timmermansa. (…) Nigdy w historii Holandii i tej partii, partia lewicy holenderskiej nie osiągnęła prawie progu. 6% to jest wynik, który jest dla nich totalną klęską.
W wypowiedzi ministra Szczerskiego sprawdzamy jedynie część odnoszącą się do przekroczenia progu przez Holenderską Partię Pracy. Partia Timmermansa czyli Partia Pracy (PvdA) uzyskała w wyborach z 15 marca 2017 roku 5,7% i zdobyła 9 mandatów. Zgodnie z danymi dotyczącymi systemu wyborczego w Holandii zamieszczonymi na stronach Unii Międzyparlamentarnej w tym państwie nie istnieje stricte próg wyborczy. Aby otrzymać podział mandatów Rada Wyborcza dzieli liczbę oddanych głosów przez 150 (liczba miejsc w Izbie Reprezentantów) otrzymując iloraz wyborczy. Po czym następuje podział liczby głosów oddanych na daną partię przez iloraz wyborczy i tak otrzymuje się liczbę mandatów. W tej sytuacji naturalnie powstaje próg wyborczy wynoszący 1/150 wszystkich oddanych głosów czyli 0,67%. Dla przykładu: W wyborach z 15 marca oddano 12.980.788 głosów. Gdy liczbę głosów podzielimy przez 150 wychodzi 86538. Jest to liczba głosów, którą potrzebuje partia aby otrzymać jeden mandat w Izbie Reprezentantów. Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji, która wygrała wybory otrzymała 21,3% czyli 2764907 głosów. Dało jej to 33 mandaty. W sumie w parlamencie znalazło się 13 ugrupowań.
Wobec powyższego wypowiedź ministra K.Szczerskiego dotyczącą progu wyborczego należy uznać za fałszywą.
Partia Pracy w wyborach, które odbyły się w ostatnią środę osiągnęła wynik 5,7% zdobywając 9 mandatów. Według holenderskiego Centralnego Urzędu Statystycznego, wynik uzyskany przez PvdA jest najsłabszy od 1946 roku (pierwszy start w wyborach). Do tej pory PvdA najsłabszy wynik otrzymała w 2002 roku i było to 15,11% głosów co przełożyło się na 23 mandaty. W kadencji 2012-2017 partia liczyła 38 posłów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter