Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi róznica płac mężczyzn i kobiet?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi róznica płac mężczyzn i kobiet?
Jesteśmy w wąskim gronie Luksemburga, Belgii, Islandii i Grecji, gdzie te różnice są mniejsze (w płacy kobiet i mężczyzn).
Wymienione w wypowiedzi państwa: Luksemburg, Belgia i Grecja znalazły się w grupie państw z różnicą poniżej 10%. Wyniosła ona kolejno: 5%, 7% i 9%. Inne, niewymienione państwa z wynikiem poniżej 10% to: Słowenia (6%), Nowa Zelandia (6%) i Włochy (7%). Wg raportu PwC na Islandii luka płacowa wynosi 16%.
Wg danych Eurostatu, które również przedstawiają dane za rok 2015, luka płacowa w Polsce wynosi 7,7%. Niższa luka płacowa jest w Belgii (6,5%), Włoszech (5,5%), Luksemburgu (5,5%) oraz Rumuni (5,8%). Na wymienionej przez minister Rafalską Islandii luka płacowa wynosi 17,5%, natomiast dane dotyczące Grecji nie są dostępne. Wg danych Eurostatu najwyższa luka płacowa występuje w Estonii (26,9%), Czechach (22,5%), Niemczech (22%) oraz Austrii (21,7%).
Wymienioną w wypowiedzi Islandię z luką płacową wskazaną w raporcie PwC na poziomie 16% trudno uznać za przedstawicielkę czołówki zestawienia, ponadto w Grecji luka płacowa nie jest niższa niż w Polsce.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter