Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi stopa zastąpienia w emeryturach z OFE?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi stopa zastąpienia w emeryturach z OFE?
W emeryturach z OFE stopa zastąpienia, czyli relacja między ostatnim wynagrodzeniem a pierwszą emeryturą, wynosi w najwyższym przypadku 30 procent – a w systemie solidarnościowym 60 procent.
Wszystkie emerytury są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (pieniądze odkładane w Otwartych Funduszach Emerytalnych trafiają przed uzyskaniem wieku emerytalnego do ZUS), a także kwota oszczędzona w OFE stanowi pewien ułamek wysokości ostatecznego świadczenia. Podane dane przez Mariusza Błaszczaka nie znajdują obecnie żadnego potwierdzenia w literaturze i badaniach.
Przeciętna stopa zastąpienia to obecnie 62%, bez rozróżnienia na emerytury “z OFE” lub bez. Natomiast 30% stopą zastąpienia są zagrożeni 30-latkowie, którzy pierwsze lata kariery zawodowej przepracowali na umowach cywilnoprawnych, wynika to z symulacji ZUS. Ponadto, obecnie nie należy porównywać stopy zastąpienia emerytury otrzymywanej wyłącznie z oszczędności odkładanych w ZUS, z tą z dodatkiem systemu kapitałowego. Gdyż utworzony został on w roku 1999 r., zatem nikt jeszcze nie oszczędzał w nim przez cały okres aktywności zawodowej.
Miarodajne dane dostarczają symulacje przeprowadzane dla osoby wchodzącej obecnie na rynek pracy. Pokazują one, że rzeczywiście decydowanie się wyłącznie na system repartycyjny pozwoli na otrzymanie wyższej emerytury w przyszłości. Jednak różnica w stopie zastąpienia to ok. 6 pkt proc. (48,16% ZUS; 41,96% OFE wariat realistyczny), a nie tak jak wskazuje Mariusz Błaszczak 30 pkt. proc.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter