Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi współczynnik śmiertelności na COVID-19 w grupie osób 85+?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi współczynnik śmiertelności na COVID-19 w grupie osób 85+?
Osoby w wieku starszym (…) tam ta śmiertelność (na COVID-19 – przyp. Demagog) sięga, w tej szczytowej grupie, czyli w grupie najstarszych, nawet 23 proc. Czyli (…) powyżej 85. roku życia ta śmiertelność jest, w przypadku zachorowania, 23 proc. W przypadku tej najmłodszej, że tak powiem 75+, czyli 75-80 lat, to jest 13 proc. zgonów wśród osób, które zachorują.
Wypowiedź Katarzyny Lubnauer uznajemy za prawdziwą, ponieważ zgodnie z rządowymi statystykami śmiertelność na COVID-19 wśród osób powyżej 85. roku życia wynosi 23,2 proc., a w przypadku seniorów w wieku 75-80 lat wskaźnik ten przybiera wartość 13,2 proc.
Kontekst wypowiedzi
W audycji „Poranek radia TOK FM” 5 stycznia wystąpiła posłanka Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Głównym tematem rozmowy był program szczepień na COVID-19 w Polsce. Zastanawiając się nad optymalną strategią dotyczącą poszczególnych grup zawodowych i wiekowych, posłanka stwierdziła, że priorytetem powinno być obecnie zaszczepienie osób w wieku ponad 75 lat, gdyż wśród nich ryzyko zgonu jest największe. W szczytowej grupie osób najstarszych, czyli powyżej 85 lat, śmiertelność na COVID-19 wynosi 23 proc. W przypadku seniorów z grupy 75-80 lat śmiertelność wynosi 13 proc.
Czym jest współczynnik śmiertelności?
W epidemiologii śmiertelność (ang. CFR- Case Fatality Rate) definiuje się jako iloraz liczby zgonów spowodowanych daną chorobą i liczby chorych na tę chorobę. W mianowniku występuje liczba zdiagnozowanych chorych, a w liczniku liczba zgonów, jaka wśród nich wystąpiła. Śmiertelność związana w COVID-19 w Polsce oceniana jest w stosunku do liczby zidentyfikowanych osób z wynikiem dodatnim badania genetycznego (test PCR) lub antygenowego, u których wykryto obecność koronawirusa SARS-CoV-2.
Dane dotyczące śmiertelności
Statystyki, które podaje Katarzyna Lubnauer, oparte są na danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Zdrowia. Po raz pierwszy dane dotyczące udziału zgonów zakażonych pacjentów w poszczególnych grupach wiekowych zaprezentowano podczas konferencji premiera Morawieckiego 8 października. Te same dane pojawiały się również na kolejnych konferencjach (23 października, 30 października oraz 4 listopada).
Z powyższych statystyk wynika, że ryzyko śmierci z powodu COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem. Najwyższe jest w grupie seniorów powyżej 85. roku życia, gdzie zgonami kończy się aż 23,2 proc. zakażeń. Śmiertelność w grupie wiekowej 80-85 lat wynosi 16,9 proc., natomiast zakażenia wśród osób w wieku 75-80 lat kończą się śmiercią w 13,2 proc. przypadków.
Współczynnik śmiertelności z powodu koronawirusa u osób w poszczególnych przedziałach wiekowych wynosi:
- 70-75 lat: 9,2 proc,
- 65-70 lat: 6,3 proc.,
- 60-65 lat: 2,7 proc.,
- 55-60 lat: 1,3 proc.
W pozostałych grupach wiekowych współczynnik ten spada poniżej jednego procenta, a u osób do 30. roku życia – niemal do zera.
Rozbieżności
10 listopada serwis Biq Data opublikował dane otrzymane z Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19, Ministerstwa Zdrowia oraz systemu teleinformatycznego wspomagającego walkę z pandemią EWP (zlecenia testów). Na tej podstawie autorka materiału spróbowała wyliczyć śmiertelność oraz zachorowania według wieku. Na podstawie liczby zgonów podanej przez MZ na dzień 6 listopada (7287) oraz liczby przypadków na dzień 2 listopada (dane pokrywają się z komunikatem z 4 listopada) otrzymane zostały następujące wskaźniki śmiertelności:
- do 59. roku: poniżej 1 proc.,
- 60-69 lat: 2,62 proc.,
- 70-79 lat: 7,79 proc.,
- 80-89 lat: 15,46 proc.,
- 90-99 lat: 20,05 proc.,
- 100-109 lat: 20,34 proc.
Podsumowanie
Wypowiedź Katarzyny Lubnauer uznajemy za prawdziwą, gdyż podane przez nią wartości pokrywają się z rządowymi danymi na temat śmiertelności wśród zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w poszczególnych grupach wiekowych.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter