Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu chrześcijan zmaga się ze szczególnie silnymi prześladowaniami?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu chrześcijan zmaga się ze szczególnie silnymi prześladowaniami?
2020: 260 mln chrześcijan zmaga się ze szczególnie silnymi prześladowaniami w 50 krajach należących do Światowego Indeksu Prześladowań.
Dariusz Matecki na swoim profilu na Twitterze opublikował wpis, w którym stwierdził, że według tegorocznego Światowego Indeksu Prześladowań 260 mln chrześcijan zmaga się ze szczególnie silnymi prześladowaniami. Informację tę potwierdzają dane ze strony Open Doors – 260 mln osób doświadcza prześladowań o wysokim stopniu. Wypowiedź uznajemy zatem za prawdziwą.
Prześladowania chrześcijan na świecie
Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów, w których chrześcijanie doświadczają największych prześladowań. Indeks ten jest publikowany co roku przez fundację charytatywną Open Doors w celu skierowania uwagi świata na miliony ludzi, którzy są prześladowani z powodu swojego wyznania. Jak możemy przeczytać na stronie fundacji, do głównych przyczyn prześladowań należą:
- fanatyczny islam,
- komunistyczna opresja,
- nacjonalizm religijny,
- dyktatorska paranoja.
W celu dokładnego określenia prześladowań Światowy Indeks Prześladowań wyróżnił pięć sfer życia wyznaniowego:
- życie prywatne – dotyczy możliwości praktykowania wiary w swoim domu przez chrześcijan,
- życie rodzinne – dotyczy utrudniania chrześcijanom praktykowania wiary bądź głoszenia jej przez osoby spokrewnione lub państwo,
- życie społeczne – dotyczy szeroko pojętego funkcjonowania w społeczności chrześcijan,
- życie w państwie – dotyczy tego, czy chrześcijanie mogą brać czynny udział w życiu politycznym i czy bywają dyskryminowani przez stanowione prawo,
- życie w Kościele – dotyczy gromadzenia się chrześcijan we wspólnoty i wspólnego praktykowania wiary.
Oprócz tego czynnikiem decydującym w wyżej wymienionych sferach jest przemoc fizyczna. Problem ten dotyczy bezpośrednich ataków na osoby, ale też budynki związane z chrześcijaństwem.
Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2020 roku na świecie w 50 krajach uwzględnionych w rankingu jest prześladowanych ponad 650 mln chrześcijan. Prześladowań o wysokim stopniu natomiast doświadcza 260 mln osób. W związku z tym wypowiedź Dariusza Mateckiego uznajemy za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter