Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ilu imigrantów mieszka we Francji?
Ilu imigrantów mieszka we Francji?
Według danych za 2020 rok imigranci stanowią 12,7 proc. mieszkańców Republiki Francuskiej, a ponad 1,7 mln osób urodzonych za granicą z racji prawa krwi otrzymało status obywatela Francji. Wraz z obecnie przebywającymi w kraju imigrantami (6,8 mln), łącznie 8,5 mln osób mieszkających we Francji urodziło się za granicą.
- Według francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE) w 2020 roku we Francji mieszkało 6,7 mln imigrantów. Stanowili oni 10,1 proc. populacji. W 2022 roku było ich 7 mln (10,3 proc. populacji).
- Najnowsze dane potwierdzają, że we Francji mieszka 1,7 mln osób, które urodziły się za granicą jako obywatele Francji. Tych osób nie zalicza się do grona imigrantów. Łącznie z imigrantami stanowili oni 12,8 proc. populacji Francji.
- Sami imigranci stanowią ok. 10 proc. populacji Francji. Dopiero łącznie z obywatelami Francji urodzonymi zagranicą stanowią ponad 12 proc. Uznajemy to za drobną nieścisłość, która nie wpływa na ogólny kontekst wypowiedzi, i dlatego oceniamy ją jako prawdę.
Odpowiedź na słowa Tuska o polityce migracyjnej
Pomysł Rady Unii Europejskiej dotyczący systemu relokacji uchodźców wywołał dyskusje wśród polityków. Donald Tusk także zabrał głos w sprawie polityki migracyjnej PiS. W mediach społecznościowych zwracał uwagę na dużą liczbę wydanych pozwoleń na pobyt. Przeczytaj o tym w jednej z naszych analiz.
Do słów byłego premiera odniósł się Patryk Jaki. Europarlamentarzysta zauważył, że mimo tych pozwoleń w Polsce nie mieszka tak wielu imigrantów jak we Francji. Powołał się przy tym na dane z 2020 roku. Sprawdziliśmy, czy dane, które podał Patryk Jaki, są zgodne z prawdą.
Imigranci we Francji – liczby
Aktualne dane na temat populacji Francji znajdziemy na stronie francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE). To odpowiednik naszego Głównego Urzędu Statystycznego, który, tak jak GUS, przeprowadza w swoim kraju spisy powszechne. Bierze w nich pod uwagę wszystkich mieszkańców Francji żyjących tam przynajmniej od roku.
Według INSEE w 2022 roku Francję zamieszkiwało 67,8 mln osób. Nie są to wyłącznie mieszkańcy kontynentalnej Francji, ale również tzw. outre-mer, czyli francuskich zamorskich terytoriów zależnych (do największych zamieszkałych należą: Gujana Francuska, Polinezja Francuska, Gwadelupa, Martynika, Majotta i Reunion).
7 mln mieszkańców Francji, czyli 10,3 proc., to imigranci. Prawie co trzeci (2,5 mln) ma już obywatelstwo francuskie. Niemal połowa (48,2 proc.) to osoby z państw afrykańskich. Dwa lata wcześniej liczba imigrantów we Francji wynosiła 6,7 mln i stanowiła 10,1 proc. populacji Francji.
Francuzi urodzeni za granicą i mieszkający we Francji
Do imigrantów INSEE nie zalicza osób, które urodziły się jako Francuzi poza granicami państwa, ale obecnie w nim mieszkają. W 2022 roku było ich 1,7 mln. Oznacza to, że 12,8 proc. osób mieszkających w 2022 roku na terenie Francji urodziło się poza jej terytorium.
Według francuskiego prawa dziecko, którego jedno z rodziców miało obywatelstwo francuskie, nabywa obywatelstwo, nawet jeśli urodziło się poza granicami Francji. Również dziecko adoptowane przez obywatela Francji, nawet jeśli urodziło się za granicą, staje się w świetle prawa Francuzem z obywatelstwa i pochodzenia.
Patryk Jaki popełnił błąd w obliczeniach: imigranci w 2020 roku stanowili 10,1 proc. populacji Francji, a nie 12,7 proc. Rzeczywiście było ich 6,7 mln i wraz z Francuzami urodzonymi poza krajem stanowili 12,8 proc. populacji. Uznajemy ten błąd za drobną nieścisłość.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter