Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu nieletnich w Polsce popełnia ponownie przestępstwa?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu nieletnich w Polsce popełnia ponownie przestępstwa?
Jeżeli chodzi o same zakłady poprawcze, to poziom powrotności do przestępstwa wynosi 52%. (…) Jeżeli chodzi o powrotność do przestępstwa nieletnich w ogóle, a więc nie tylko tych z zakładów poprawczych, ale również z MOW-ów, to ona kształtuje się (…) na poziomie 44%.
Wypowiedź Marcina Romanowskiego oceniamy jako prawdę, ponieważ zgodnie z danymi Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości do przestępczości powraca 52 proc. nieletnich umieszczanych w zakładach poprawczych, a ogółem – 44,6 proc. nieletnich. Wiceminister sprawiedliwości zmieścił się w dopuszczalnym marginesie błędu, który nie wpłynął na ocenę.
Analiza Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości
Zgodnie z analizą Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Efektywność środków izolacyjnych orzekanych wobec nieletnich” spośród nieletnich, co do których sąd orzekł umieszczenie w zakładzie poprawczym w formie bezwzględnej, 52 proc. powracało do przestępczości (s. 16). Jak podkreśla autorka badania, dr Justyna Włodarczyk-Madejska, „do zakładów poprawczych trafia młodzież najtrudniejsza z najtrudniejszej, co ma oczywiście znaczenie dla podejmowanej pracy i jej efektywności”.
Natomiast procent nieletnich powracających do przestępstwa, co do których zastosowano jeden z trzech środków, tj. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy (MOW) czy zakład poprawczy z zawieszeniem lub bez zawieszenia, wynosi ogółem 44,6 proc. (s. 19). Dla samych MOW-ów odsetek ten wynosi 38,7 proc., a dla nieletnich, wobec których zastosowano zakład poprawczy z zawieszeniem lub bezwzględny – 49,5 proc. (s. 18).
Inne badania na temat tego problemu
Analizy dotyczące powrotu do przestępczości osób nieletnich przeprowadza także, choć tylko na podstawie badań pochodzących z części ośrodków, Najwyższa Izba Kontroli. W najnowszej informacji o wynikach kontroli z 2017 roku pod tytułem „Działalność resocjalizacyjna Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych” czytamy, że spośród nieletnich, którzy w latach 2012-2016 opuścili MOW-y, 30 proc. ponownie wchodziło w konflikt z prawem (s. 10).
Najnowsza analiza NIK na temat zakładów poprawczych pochodzi z kontroli z 2009 roku. Z „Informacji o wynikach kontroli i funkcjonowania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich” wynika, że 58 proc. nieletnich, którzy w latach 2001-2008 opuściło wybrane do badania zakłady poprawcze, powróciło do przestępczości (s. 25).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter