Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu Polaków korzysta z prywatnej służby zdrowia?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu Polaków korzysta z prywatnej służby zdrowia?
W prywatnych przychodniach w ramach abonamentów leczy się 1,5 mln Polaków.
Abonament medyczny i ubezpieczenie zdrowotne to zbliżone do siebie usługi prywatnej opieki medycznej. Główna różnica to fakt że ubezpieczenia są oferowane przez ubezpieczycieli, tj. instytucje finansowe objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Abonamenty natomiast są oferowane przez prywatne zakłady opieki zdrowotnej.
Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń za 2016 rok ok. 1 475,4 tys. Polaków korzysta z grupowych ubezpieczeń medycznych (w tym oferowanych przez pracodawców abonamentów np. Medivocer lub Luxmed), a z indywidualnych ubezpieczeń korzysta 386,1 tys., co daje łączną liczbę ponad 1,86 mln. prywatnie ubezpieczonych.
Zespół Demagoga nie dotarł do danych dotyczących wyłącznie abonamentów medycznych, ponieważ często są one ujmowane wspólnie z ubezpieczeniami zdrowotnymi. Jednak biorąc pod uwagę powyższe dane oraz intencje użycia ich przez Ryszarda Petru (tj. w celu udowodnienia że istnieje duży popyt na dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne) mimo że liczba ubezpieczonych jest jeszcze większa niż 1,5 mln, uznajemy wypowiedź jako prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter