Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jadwiga Emilewicz o stosunków Polaków do Unii Europejskiej
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jadwiga Emilewicz o stosunków Polaków do Unii Europejskiej
Polska jest dzisiaj najbardziej proeuropejskim państwem w Europie.
Analiza uległa aktualizacji po otrzymaniu uwag od czytelniczki.
Jadwiga Emilewicz użyła w swej wypowiedzi sformułowania „proeuropejski” w kontekście poziomu sympatii Polaków do Unii Europejskiej i to na podstawie badań dotyczących oceny UE wśród społeczeństw krajów członkowskich oparliśmy naszą analizę.
Według kwietniowego raportu Eurobarometru, 71% Polaków ocenia członkostwo swojego kraju w Unii Europejskiej jako coś dobrego (s. 48 raportu). Jest to piąty wynik wśród państw Unii Europejskiej.
Eurobarometr to badania opinii publicznej regularnie przeprowadzane na zlecenie Komisji Europejskiej od 1974 roku. Ich podstawą są ankiety przeprowadzane na około 1000 osób z każdego z państw Unii Europejskiej. Czasami podobne badania, także pod nazwą Eurobarometru, zleca Parlament Europejski.
Między 18 a 27 marca 2017 roku, na zlecenie Parlamentu Europejskiego, przeprowadzono specjalne badania m.in. przywiązania Europejczyków do Unii Europejskiej. W odpowiedzi na pytanie „Ogólnie mówiąc, czy uważa Pan(i), że członkostwo (naszego kraju) w UE jest …?”, odpowiedź „czymś dobrym” wskazało 71% Polaków. Jest to wynik wyższy od przeciętnej UE o 14 punktów procentowych, jednak nie najwyższy w UE. Niemcy (79%), Holandia (79%), Irlandia (81%) i Luksemburg (84%) są według tego badania bardziej proeuropejskimi państwami.
AKTUALIZACJA: Według nowszego, pochodzącego z listopada 2017 badania Eurobarometru, 50% Polaków pozytywnie ocenia członkostwo Polski w Unii, co również plasuje nas na piątym miejscu za Irlandią (59%), Bułgarią i Luksemburgiem (po 57%) oraz Portugalią (53%).
Stosunek Polaków do członkostwa w Unii Europejskiej zmierzył również CBOS. W odpowiedzi na pytanie „Czy osobiście popiera Pan(i) członkostwo Polski w Unii Europejskiej czy też jest Pan(i) temu przeciwny(a)?”, 52% Polaków zdecydowanie popierało, a 36% raczej popierało członkostwo Polski w UE. Dało to Polsce najwyższy poziom proeuropejskości wśród badanych państw. Badanie to dotyczyło jednak tylko państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter