Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak długo można stosować techniki operacyjne?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak długo można stosować techniki operacyjne?
W tym projekcie [ustawy o policji] jest napisane że stosowanie technik operacyjnych jest możliwe maksymalnie w ciągu 18 miesięcy. Dziś możliwe jest w czasie nieskończonym może być przedłużane co 3 miesiące i może trwać latami.
W ustawie o policji z 1990 roku w art. 19 ust. 8 jest określone, że kontrolę operacyjną zarządza się na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Natomiast Art. 19 ust. 9 dopuszcza w uzasadnionych przypadkach, gdy podczas stosowania kontroli operacyjnej pojawią się nowe okoliczności istotne dla zapobieżenia lub wykrycia przestępstwa albo ustalenia sprawców i uzyskania dowodów przestępstwa, sąd okręgowy, może wydać postanowienie o kontroli operacyjnej przez czas oznaczony również po upływie okresów, o których mowa w ust. 8. Jednakże Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 30 lipca 2014 roku stwierdził, że ten przepis jest niekonstytucyjny i wyznaczył, że po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw przepis straci moc obowiązującą, więc do 6 lutego możliwe jest stosowanie technik operacyjnych w czasie nieokreślonym.
W projekcie ustawy nowelizującej ustawę o policji zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca określa maksymalny termin stosowania technik operacyjnych i wynosi on 18 miesięcy.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter