Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak NIK ocenia przygotowanie polskiej administracji do kwestii migracji?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak NIK ocenia przygotowanie polskiej administracji do kwestii migracji?
Według Najwyższej Izby Kontroli nasza administracja jest całkowicie nieprzygotowana do obsługi tak dużego ruchu migracyjnego.
21 stycznia 2020 roku w programie Poranna rozmowa, prowadzonym na antenie radia RMF FM przez Roberta Mazurka, pytany o swoje wcześniejsze wypowiedzi dotyczące imigracji cudzoziemców do Polski Krzysztof Bosak stwierdził, że według Najwyższej Izby Kontroli polska administracja jest nieprzygotowana do aktualnego ruchu migracyjnego.
Informacje o wynikach kontroli Przygotowanie administracji publicznej do obsługi cudzoziemców opublikowane na stronie NIK 7 sierpnia 2019 roku wskazują, że administracja państwowa nie radzi sobie z obsługą rosnącej liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski.
W zamieszczonej na 7. stronie raportu ogólnej ocenie napisano:
Administracja publiczna nie była w latach 2014-2018 należycie przygotowana pod względem proceduralnym i technicznym do sprawnej obsługi cudzoziemców w warunkach zwiększającego się ich napływu do Polski.
Przyczyn takiego stanu rzeczy NIK dopatruje się m.in. w nieefektywnym podziale kompetencji w zakresie kształtowania polityki migracyjnej i niewystarczającym nadzorze MSWiA nad wojewodami i szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Wśród powodów opóźnień wymieniono także braki kadrowe i nieadekwatne środki finansowe przeznaczone na realizację rosnącej liczby zadań. Wciąż nie stworzono także strategicznego dokumentu określającego politykę państwa w zakresie kształtowania migracji.
W latach 2014-2018 cudzoziemcy złożyli łącznie 731,8 tys. wniosków o legalizację pobytu i 910,5 tys o zezwolenie na pracę, a w urzędach pracy zarejestrowano łącznie 5 890,4 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom.
Czas legalizacji ich pobytu w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie – z 64 do 206 dni. W skrajnym przypadku cudzoziemiec na wydanie decyzji czekał ponad trzy lata.
W świetle tych informacji oceniamy wypowiedź Krzysztofa Bosaka jako prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter