Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak Polska wypada pod względem liczby wykonywanych testów na koronawirusa na tle innych państw?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak Polska wypada pod względem liczby wykonywanych testów na koronawirusa na tle innych państw?
Dlaczego ciągle robimy tak mało testów? No warto sobie uświadomić, że myśmy ostatnio jakimś wielkim wysiłkiem wyprzedzili Gabon, ale jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc na świecie.
- Zgodnie z danymi portalu Worldometers, od początku pandemii do 8 kwietnia, w Polsce wykonano 332 906 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na milion mieszkańców, co przełożyło się na 86. pozycję na świecie.
- W tej samej klasyfikacji Gabon znajduje się na 94. miejscu z 288 725 testami na milion mieszkańców.
- We wspomnianej klasyfikacji Polska znajduje się przed Gabonem przynajmniej od początku stycznia br.
- Mniej testów niż w Polsce w przeliczeniu na milion mieszkańców wykonano w ponad 120 państwach na świecie. Wynik Polski był jednak jednym ze słabszych w Europie. Na 47 sklasyfikowanych państw zajęliśmy 41. miejsce.
Polska nie wyprzedziła Gabonu w ostatnim czasie pod względem liczby wykonywanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców, ponieważ przelicznik ten dla Polski – niezmiennie od początku roku – jest wyższy niż dla państwa afrykańskiego. Ponadto wśród ponad 200 sklasyfikowanych państw znajdujemy się na 86 pozycji. W związku z tym wypowiedź Donalda Tuska uznajemy za fałszywą.
Donald Tusk był 9 kwietnia gościem programu „Fakty po Faktach” w telewizji TVN24. Początkowo rozmowa z redaktor Katarzyną Kolenda-Zaleską została zdominowana przez kwestie związane z pandemią COVID-19. Zdaniem byłego szefa Rady Europejskiej rząd nie radzi sobie w walce z transmisją wirusa, a niektóre działania są według niego wręcz infantylne. Jak stwierdził, liczba nadmiarowych zgonów w Polsce ma być najwyższa w Europie, a liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 jedną z najniższych na świecie. Dodatkowo Donald Tusk ironicznie wspomniał, że niedawno udało nam się pod tym względem wyprzedzić Gabon. W swojej wypowiedzi przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej nawiązywał z dużym prawdopodobieństwem do słów prof. Krzysztofa Jerzego Filipiaka, który tego samo dnia w porannym wywiadzie dla Radia Zet powiedział, że:
„Za wczoraj jesteśmy na 87 miejscu na świecie. Po roku wykonywania testów rządzącym udało się wyprzedzić Gabon. Rzeczywiście, można pogratulować. Dzielnie gonimy Grenlandię”.
Statystyki dotyczące liczby wykonywanych testów
Dane dotyczące liczby wykonywanych testów w poszczególnych państwach na świecie są gromadzone m.in. przez portal Worldometers. Chcąc porównać ze sobą dwa kraje, należy przeliczyć liczbę przeprowadzonych testów np. na milion mieszkańców.
Zgodnie ze statystykami na 8 kwietnia w Polsce zrobiono 332 906 testów w przeliczeniu na milion mieszkańców, co plasowało nas na 86. pozycji na świecie. Niżej od naszej kraju znajdował się położony w Afryce Gabon, w którym wykonano 288 725 testów na milion mieszkańców (94. miejsce). Ponadto mniej testów niż w Polsce wykonano w ponad 120 państwach i terytoriach. Należy jednak podkreślić, że przelicznik testów na milion mieszkańców był w Polsce jednym z niższych w Europie. Z 47 zaklasyfikowanych państw tylko w 6 odnotowano niższy wynik. Były to Bułgaria, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Albania i Ukraina.
Warto również podkreślić, że Polska w klasyfikacji testów w przeliczeniu na milion mieszkańców znajduje się przed Gabonem przynajmniej od początku styczniu 2021 roku, a więc od czasu, gdy rozpoczęła się trzecia fala pandemii.
Strategia testowania w Polce
W pierwszych miesiącach pandemii w Polsce wykonywane były wyłącznie testy RT-PCR polegające na pobraniu od pacjenta wymazu z gardła lub nosogardzieli w celu wykrycia RNA wirusa. Mają one wysoką skuteczność, lecz należy wykonywać je najwcześniej w 5-7 dniu po kontakcie z osobą zakażoną lub w dniu pojawienia się objawów charakterystycznych dla COVID-19. Czas oczekiwana na rezultat testu jest zróżnicowany i zależy od obłożenia laboratoriów.
Od listopada 2020 roku w celu zwiększenia tempa diagnozowania rząd zdecydował się na zastosowanie testów antygenowych, których rezultaty znane są już po 10-30 minutach. Test polega na wykryciu antygenów w wymazie pobranym z nosogardzieli pacjenta.
Istotne zmiany wprowadzono również w połowie marca 2021 roku. Osoba powyżej 18. roku życia podejrzewająca u siebie zakażenie koronawirusem nie musi już kontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ może skorzystać z formularza online. Algorytm dokonuje oceny, czy dana osoba kwalifikuje się do wykonania testu. Jeżeli tak, z pacjentem kontaktuje się konsultant, który potwierdza konieczność wykonania testu. Jednocześnie zmieniono objawy kwalifikujące do wykonana testu, m.in. zniesiono kategoryczny wymóg utraty węchu i smaku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter