Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wygląda statystyka zgonów na COVID-19 w Polsce i Szwecji?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wygląda statystyka zgonów na COVID-19 w Polsce i Szwecji?
Ilość śmierci na milion mieszkańców u nas jest na razie 52, bo to rośnie niestety. A u nich (w Szwecji – przyp. Demagog) jest 580.
Katarzyna Lubnauer podczas wywiadu dla „Rzeczpospolitej” stwierdziła, że nie wiadomo dokładnie, jak bardzo koronawirus rozprzestrzenia się wśród dzieci i że w niektórych krajach, gdzie szkoły pozostawały otwarte, zarażało się więcej osób, a w innych mniej. Za przykład kraju, w którym nie zostały zamknięte szkoły, została podana Szwecja, w której jest wysoka śmiertelność na COVID-19.
Posłanka wymieniła następnie dane statystyczne, według których w Polsce na milion mieszkańców przypadają 52 zgony z powodu koronawirusa, podczas gdy w Szwecji jest ich 580 na milion mieszkańców.
Koronawirus w Polsce i Szwecji
Według danych udostępnionych przez WHO w Polsce do tej pory z powodu SARS-CoV-2 zmarło 1 977 osób, natomiast w Szwecji liczba zgonów spowodowana wirusem to 5 814. Po przeliczeniu zgonów na milion mieszkańców będzie to odpowiednio: 52 dla Polski (gdzie stan ludności w Polsce w dniu 31 grudnia 2019 roku wynosił 38 382 600) oraz 562 dla Szwecji (gdzie stan ludności w czerwcu 2020 roku wynosił 10 352 390).
Różnica między liczbą podaną w wypowiedzi odnośnie do Szwecji a liczbą występującą faktycznie może wynikać z tego, że ludność Szwecji została zaokrąglona do 10 mln, co daje wówczas wskaźnik 580 zgonów na milion mieszkańców. W związku z tym, że jest to różnica niewpływająca w sposób znaczący na kontekst wypowiedzi, uznajemy ją za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter