Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Jak wyglądają działania Polski ws. relokacji cudzoziemców?
Jak wyglądają działania Polski ws. relokacji cudzoziemców?
Miesiąc temu został powołany zespół ds. bezpieczeństwa w procesie przesiedleń i relokacji cudzoziemców pod kierownictwem ministra Błaszczaka i od stycznia trwają pracę nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie relokacji cudzoziemców w roku 2016.
25 lutego 2016 wydano Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw zapewnienia bezpieczeństwa w procesie przesiedleń i relokacji cudzoziemców, na mocy którego powołano Zespół do którego zadań należy, w szczególności, opracowywanie:
- procedur w zakresie rozpatrywania wniosków w procesie przyjmowania i pobytu cudzoziemców objętych programem przesiedleń i relokacji, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności mogących wskazywać na zagrożenie dla obronności, bezpieczeństwa i porządku publicznego Polski;
- mechanizmów współpracy podmiotów odpowiedzialnych za rozpatrywanie ww. wniosków;
- mechanizmów monitorowania procesów przesiedleń i relokacji;
- sposobu monitorowania wypełniania przez relokowanych lub przesiedlonych cudzoziemców obowiązków związanych z przestrzeganiem polskiego prawa oraz obowiązków związanych z ich programem integracji;
- stanowiska na temat funkcjonowania procedur związanych ze skutecznym wydalaniem z Polski cudzoziemców mogących stanowić zagrożenie dla obronności i bezpieczeństwa kraju.
Przewodniczącym Zespołu jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli Mariusz Błaszczak.
25 stycznia 2016 r. opublikowano wraz z uzasadnieniem Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie relokacji cudzoziemców w roku 2016.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter