Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wyglądała debata o polityce zagranicznej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wyglądała debata o polityce zagranicznej?
Proszę zobaczyć, debata o polityce zagranicznej, jeżeli mówi się o relacjach z Niemcami i z Francuzami w 52 minucie, a zaczyna się mówić od świetnych, wybitnych relacji z Wielką Brytanią (…).
Grzegorz Schetyna nawiązuje do sejmowego wystąpienia ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, będącego informacją o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku. Przewodniczący PO mówi o nim w nawiązaniu do relacji nowego rządu z partnerami europejskimi i swojej ostatniej wizyty w Parlamencie Europejskim.
Jak wynika z analizy wygłoszonego tekstu (dostępnego wraz z nagraniem na stronie internetowej MSZ), po raz pierwszy szef dyplomacji mówi o Niemczech około 26 minuty, w kontekście budowy podobnej “relacji przyjaźni” (jaka łączy Polskę i Niemcy) z Federacją Rosyjską:
“Z myślą o Rosji powtórzę słowa Prezydenta Andrzeja Dudy: „Polska nie ma odwiecznych wrogów”. Mimo trudnej historii udało się zbudować „relacje przyjaźni” z Niemcami. W Polsce wielu wierzy i liczy, że podobny proces jest możliwy w relacjach z Rosją”.
Jednak fragment w całości poświęcony stosunkom z naszym zachodnim sąsiadem rozpoczyna się około 44 minuty przemówienia następującymi słowami:
“Polska będzie kontynuować przyjazne relacje z Niemcami, naszym najważniejszym sąsiadem i partnerem gospodarczym”.
Bezpośrednio po ich przedstawieniu minister przechodzi do omówienia kontaktów z Francją:
“Obchodzona również w tym roku 25. rocznica powstania Trójkąta Weimarskiego będzie podstawą do podsumowania dotychczasowej współpracy z Francją i Niemcami oraz wyznaczenia jej nowych kierunków. Paryż nadal pozostanie dla nas ważnym punktem odniesienia w sprawach europejskich oraz polityczno-wojskowych”.
Relacje z Wielką Brytanią rzeczywiście są omawiane wcześniej, przed tymi z państwami wskazanymi powyżej, około 43 minuty, a więc minutę wcześniej, w nawiązaniu do stosunków na szczeblu europejskim:
“Będziemy utrzymywać dialog i regularne konsultacje na różnych szczeblach z najważniejszymi partnerami europejskimi – w pierwszej kolejności z Wielką Brytanią, z którą łączy nas nie tylko rozumienie wielu ważnych elementów agendy europejskiej, ale także podobne podejście do problemów bezpieczeństwa europejskiego”.
Podsumowując, patrząc na tę część wystąpienia Witolda Waszczykowskiego wymienia on państwa w następującej kolejności:
- Wielka Brytania
- Niemcy
- Francja
- Włochy
- Hiszpania
- Holandia
Warto jednak dodatkowo zwrócić uwagę na całość przemówienia. Opracowując jego uproszczony plan można zauważyć następujący porządek:
- Wstęp
- Cztery cele, kierunki polskiej polityki zagranicznej:
1. Dążenie do zakorzenienia polityki zagranicznej w woli politycznej suwerennych państw.
2. Opieranie polityki na prymacie prawa międzynarodowego nad brutalną siłą.
3. Wspólnota wartości świata demokratycznego podstawą interesów.
4. Stosunki międzynarodowe przestrzenią wymiany gospodarczej.
- Trzy źródła wyzwań, problemów polskiej polityki zagranicznej:
1. Kryzys bezpieczeństwa.
2. Kryzys sąsiedztwa europejskiego.
3. Kryzys projektu europejskiego.
- NATO jako podstawa polskiego, europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa – Stany Zjednoczone jako najważniejszy partner w tym obszarze
- Bliższa i bardziej efektywna współpraca na linii UE-NATO – zabieganie o wzmocnienie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE
- Zaangażowanie Polski na rzecz bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego – uzyskanie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych
- Polityka wschodnia w oparciu o nowy instrument oddziaływania UE na jej wschodnie sąsiedztwo – “Partnerstwo Wschodnie 2.0”; budowa stosunków z Federacją Rosyjską; wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy; relacje z Białorusią, Mołdawią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem
- Debata na temat przyszłości Unii Europejskiej – wola tworzenia Unii wolnych narodów i równych państw
- Współpraca regionalna – Rumunia jako ważny sojusznik regionalny, Grupa Wyszehradzka, Rada Państw Morza Bałtyckiego
- Relacje w wymiarze europejskim – Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia
- Kryzys migracyjny
- Współpraca gospodarcza – szczególne znaczenie polityki energetycznej
- Europejska polityka klimatyczna
- Zwiększenie aktywności polskiej dyplomacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie
- Polityka polonijna
- Służba konsularna; polityka wizowa
- Promocja Polski; dyplomacja historyczna
- Podsumowanie
Na jego podstawie widać, że główną osią wystąpienia było omówienie działań polskiej dyplomacji w kontekście przedstawionych wyzwań. Witold Waszczykowski na pierwszym miejscu postawił w tym miejscu kwestię bezpieczeństwa – współpracę z NATO, USA, rozwój takiej współpracy w ramach UE. Przedstawienie, czy też omówienie relacji z poszczególnymi partnerami zeszło na dalszy plan.
Ostatecznie, wypowiedź Grzegorza Schetyny kwalifikujemy jako manipulację. Nie istnieje zgodność co do momentu (wskazanej minuty) przedstawienia przez Witolda Waszczykowskiego wizji stosunków z Niemcami i Francją, ale może to wynikać z dostępności różnych nagrań wystąpienia. Nie stanowi to istoty wypowiedzi. Faktem jest, że w kontekście wskazania głównych partnerów europejskich minister spraw zagranicznych jako pierwszą rzeczywiście wymienia Wielką Brytanię, a po niej omawia relacje z państwami ze stolicami w Berlinie i Paryżu. Jednak mówi o tych trzech państwach bezpośrednio po sobie. Analizowana wypowiedź sugeruje, że mowa o Wielkiej Brytanii jest na początku wystąpienia szefa MSZ, tymczasem omówienie kontaktów z brytyjskim rządem poprzedza opis wskazanych dwóch pozostałych państw – mowa jest o nich zaledwie około minuty później.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter