Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak zwiększane są środki na naukę i szkolnictwo wyższe?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak zwiększane są środki na naukę i szkolnictwo wyższe?
W Konstytucji dla nauki umieściliśmy taki algorytm, który gwarantuje coroczny, systematyczny, chociaż być może niezbyt imponujący wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w stosunku do PKB.
Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zakłada coroczną waloryzację środków na finansowanie szkolnictwa wyższego i nauki zgodnie z regułą waloryzacji opisaną w ustawie.
Konstytucja dla Nauki to program reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki, wprowadzony za pomocą ustawy, która weszła w życie 1 października 2018 roku.
Wśród zmian zakładanych przez rząd jest m.in. zmiana modelu kształcenia doktorantów, podwyżki płac minimalnych nauczycieli akademickich, reforma systemu stypendialnego dla studentów, zwiększenie nakładów finansowych na uczelnie badawcze, powstanie Rady Doskonałości Naukowej. Reforma ma być wprowadzana stopniowo.
Reforma zakłada również coroczną waloryzację środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę. Zgodnie z art. 383 ustawy, środki te mają być waloryzowane co najmniej o sumę iloczynu prognozowanego realnego wzrostu PKB i wskaźnika waloryzacji oraz wskaźnika planowanego wzrostu cen towarów i usług.
Wskaźnik waloryzacji w tym roku wynosi 1,25 i do roku 2028 ma być zwiększany o 0,1 rocznie.
Wypowiedź oceniamy jako prawdę, ponieważ ustawa będąca podstawą Konstytucji na dla nauki zakłada coroczną waloryzację środków na szkolnictwo wyższe na podstawie reguły opisanej w ustawie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter