Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaki jest wyrok TK?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaki jest wyrok TK?
Konstytucja (…) mówi, że wyroki TK są nie tylko powszechnie obowiązujące, ale i ostateczne. Co to oznacza? To oznacza tyle, że nie ma od tych wyroków odwołania to po pierwsze, a po drugie obowiązuje wszystkich, bez względu na to, jaką pełnimy funkcję i kim w państwie jesteśmy, taka jest reguła.
Art. 190. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej mówi : “Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”.
Zgodnie z wykładnią prawa wyrok ostateczny oznacza taki, od którego nie ma już możliwości odwołania się. Z kolei wykładnia o mocy powszechnie obowiązującej mówi, że “wszyscy adresaci interpretowanego przepisu są związani znaczeniem tego przepisu”.
Konstytucja jest ustawą zasadniczą, która obowiązuję wszystkich obywateli. Art. 32 mówi, że wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, a zatem nie ma znaczenia jaką funkcje sprawuje obywatel.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter