Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie są prognozy na wzrost polskiej gospodarki?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie są prognozy na wzrost polskiej gospodarki?
Właśnie jest ostatni komunikat OECD, który przewiduje, że w nadchodzących latach (polska- przyp.red.) gospodarka nadal będzie rosła w tempie powyżej 3 punktów procentów, co jest w Europie przyzwoite.
Zgodnie z prognozą ekonomiczną OECD dla Polski z listopada 2015 roku wypowiedź jest prawdziwa, ale tylko jeśli nie weźmie się pod uwagę faktu, że Włodzimierz Cimoszewicz powiedział “punktów procentowych” zamiast “procent”.
W podsumowaniu raportu znajdujemy, że realne PKB powinno wzrastać ponad 3,5 % rocznie. Wzrost ten będzie wspomagany przez stałe inwestycje i wzrost konsumpcji.
Podobne prognozy powstały w tym samym czasie dla innych państw. Przykładowo we Włoszech będzie to 1,4% na 2016 i 2017 rok; dla Francji 1,3 % w 2016 roku i 1,6% w 2017; w Finlandii wzrośnie deficyt budżetowy o 3% PKB; w Austrii prognozowany wzrost to 1,7% do 2017 roku. Podobna prognoza została także przeprowadzona dla całej strefy Euro, w której wzrost będzie wynosił 2% na 2016 i 2017 rok. Mając na uwadze te dane faktycznie można stwierdzić, że wzrost gospodarczy w Polsce wypada dobrze na tle innych państw europejskich i samej strefy Euro.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter