Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Joanna Senyszyn o świadczeniach na dzieci niepełnosprawne
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Joanna Senyszyn o świadczeniach na dzieci niepełnosprawne
Podwyżki świadczeń na dzieci niepełnospr.200 mln będą z 700 mln na drogi lokalne.Zwolnienie Kościoła z podatku dochod. to ponad 3mld rocznie
— Joanna Senyszyn (@Joanna_Senyszyn) marzec 25, 2014
Pierwszy człon informacji jest prawdziwy. Premier Tusk zapowiedział zmiany, mające na celu poprawę sytuacji dzieci niepełnosprawnych.
Na stronie BIP, można znaleźć odpowiedni dokument, mówiący o tym, że rząd przystąpił do realizacji zobowiązań premiera względem osób, protestujących w Parlamencie. Tak jak zostało to zapowiedziane: z 700 mln przeznaczonych na remont i utrzymanie dróg lokalnych, 200 mln zostanie przekazanych na dzieci niepełnosprawne.
Informacje na temat zwolnienia Kościoła z podatku dochodowego są nieprawdziwe. Kwota podatku dochodowego, z którego płacenia zwolniony jest Kościół Katolicki nie wynosi 3 mld zł.
Z obliczeń portalu money.pl wynika, że Kościół otrzymuje rocznie od państwa 3 mld złotych, z czego 1,2 mld pochodzi z tzw. “tacy”, a reszta pochodzi z państwowych dotacji. Trzeba jednak zauważyć, że po pierwsze: pieniądze z „tacy” są dobrowolną ofiarą, natomiast wpływy z budżetu państwa, na mi.n lekcje religii czy wynagrodzenia dla księży, są uregulowane prawnie i tak jak ma to miejsce z każdym innym przedmiotem szkolnym, więc ciężko mówić, że jest to element finansowania Kościoła.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter