Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kiedy wprowadzono głosowanie korespondencyjne w Bawarii?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kiedy wprowadzono głosowanie korespondencyjne w Bawarii?
W Bawarii głosowanie korespondencyjne zostało wprowadzone po raz pierwszy w 1957 roku.
Wypowiedź Adama Bodnara oceniamy jako prawdę ponieważ w roku 1957 przeprowadzono pierwsze wybory do Bundestagu, w których osoby niemogące głosować w lokalu miały możliwość głosowania korespondencyjnego. Dla wszystkich, bez podawania przyczyny, jest to możliwe od roku 2008.
Wypowiedź
W czasie wywiadu udzielonego telewizji TVN24 w dniu 2 kwietnia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wypowiedział się na temat wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja, w których – zgodnie z projektem ustawy – każdy obywatel ma mieć możliwość głosowania korespondencyjnego. Odnosząc się do popularnego w ostatnim czasie porównania sytuacji w Polsce do wyborów w Bawarii przeprowadzonych 29 marca drogą korespondencyjną, Adam Bodnar podał informację, że głosowanie korespondencyjne w tym landzie zostało wprowadzone w 1957 roku. Niemcy są zatem zaznajomieni z tą metodą oddawania głosu od wielu lat – w przeciwieństwie do Polaków.
Polska
Dotychczasowy Kodeks wyborczy z 2011 roku (skorygowany ustawą z 27 maja 2011 roku) zezwalał na głosowanie korespondencyjne wyłącznie osobom niepełnosprawnym.
Ustawa z 11 lipca 2014 roku wprowadziła w wyborach prezydenckich możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich. W wyborach prezydenckich w 2015 roku wysłano do głosowania korespondencyjnego po 56 864 pakiety wyborcze w pierwszej i drugiej turze.
Ustawa z 11 stycznia 2018 roku przywróciła poprzednie zapisy, a zatem głosować korespondencyjnie mogli ponownie tylko niepełnosprawni. W wyborach do Sejmu i Senatu w ubiegłym roku wysłano do głosowania korespondencyjnego dużo mniej, bo 2 104 pakiety wyborcze.
Aktualne zmiany
Pewne zmiany wprowadzone zostały ustawą z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawa) oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z zapisami tam zawartymi korespondencyjnie głosować mogłyby także osoby, które przebywają w kwarantannie lub ukończyły 60 lat. Projekt ustawy w sprawie szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku zakłada umożliwienie głosowania korespondencyjnego dla wszystkich do tego uprawnionych.
Niemcy i Bawaria
System wyborczy w Niemczech jest złożony. Federalne prawo wyborcze określa zasady wyborów do Bundestagu. Jednocześnie każdy land ma swoje własne przepisy dotyczące wyborów stanowych do Landtagu i wyborów lokalnych.
Możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach do Bundestagu została wprowadzona pierwszy raz przy okazji wyborów 15 września 1957 roku. Aż do 2008 roku opcja ta zarezerwowana była jednak dla osób, które z pewnych względów nie mogą głosować w lokalu.
Co się tyczy wyborów lokalnych i stanowych, to możliwość głosowania metodą korespondencyjną Bawaria wprowadziła w roku 1958 – ponownie dla osób, które nie mają innej możliwości. Bez podania przyczyny można się na to zdecydować w wyborach stanowych od 2013 roku, a w wyborach lokalnych od 2019 roku.
Ponieważ w 1957 roku odbyły się wybory do Bundestagu, w czasie których po raz pierwszy można było głosować korespondencyjnie (w przypadku niemożności zrobienia tego w lokalu), wypowiedź Adama Bodnara oceniamy jako prawdę.
Podobał Ci się artykuł? Pomóż nam dzielić się prawdą!
• Wpłać darowiznę i wesprzyj naszą pracę TUTAJ.
• Śmiało rozpowszechniaj artykuł, prześlij go znajomym, nie zapomnij podać źródła (www.demagog.org.pl)
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter