Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Kolejki do lekarzy. Czy za rządów PiS się wydłużyły?
Kolejki do lekarzy. Czy za rządów PiS się wydłużyły?
Nasi poprzednicy krytykowali rząd PO-PSL, rządzący do 2015 r., za długie kolejki do lekarzy. I co? Za rządów PiS-u kolejki zrobiły się jeszcze dłuższe, a do niektórych specjalistów wydłużyły się dwukrotnie.
- Z raportu Fundacji Watch Health Care wynika, że w październiku i listopadzie 2015 roku średni czas oczekiwania do specjalisty wynosił 2,4 miesiąca.
- W połowie 2023 roku średni czas oczekiwania na poradę specjalisty sięgał średnio 3,7 miesiąca. Kolejki wydłużyły się więc o ponad miesiąc.
- Według raportów WHC pomiędzy 2015 i 2023 rokiem kolejki wydłużyły się co najmniej dwukrotnie w przypadku 17 na 39 analizowanych specjalizacji lekarskich.
- Na tej podstawie wypowiedź Izabeli Leszczyny oceniamy jako prawdę.
[Aktualizacja 15.02.2024] W poprzedniej wersji analizy znalazła się błędna informacja dotycząca metodologii stosowanej przez WHC. W rzeczywistości dane dotyczące długości oczekiwania na świadczenia nie są zbierane telefonicznie od pacjentów. Ankieterzy Fundacji sami zwracają się do placówek zdrowotnych, przedstawiając się jako pacjenci z określonymi potrzebami zdrowotnymi. Jak czytamy w raporcie (s. 33), pozwala to przyjrzeć się systemowi ochrony zdrowia oczami pacjenta.
Fundacja Watch Health Care cyklicznie publikuje raporty dotyczące dostępności świadczeń zdrowotnych i długości kolejek w ochronie zdrowia. Ostatni raport ukazał się pod koniec września 2023 roku.
Dane wykorzystane w Barometrze zbierane są telefonicznie przez ankieterów zgłaszających się do placówek z określoną potrzebą (s. 7). Średnie czasy oczekiwania są wyznaczane na podstawie losowej próby co najmniej 6 świadczeniodawców z różnych regionów Polski dla każdego świadczenia wskaźnikowego. Następnie dane są weryfikowane w ponad 1 500 placówkach medycznych zakontraktowanych w NFZ (s. 8).
Prawie cztery miesiące czekania na specjalistę
Z Barometru WHC 2023 dowiadujemy się przede wszystkim, że czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wynosi średnio 3,5 miesiąca (s. 51). Na wizytę u specjalisty trzeba czekać już średnio 3,7 miesiąca, a na badanie diagnostyczne nieco krócej, średnio 2,5 miesiąca (s. 52).
Zebraliśmy dane z poprzednich raportów WHC. Wyjątkiem jest 2020 rok, w którym nie przeprowadzono badania.
W 2015 roku kolejki były krótsze
Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę po wyborach parlamentarnych z 25 października 2015 roku. O długości kolejek do lekarzy na początku tej kadencji dowiemy się z raportu WHC z października i listopada 2015 roku.
W momencie obejmowania władzy przez PiS średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne wynosił 2,97 miesiąca. Kolejka po poradę specjalisty wynosiła 2,4 miesiąca, a na badanie diagnostyczne trzeba było czekać średnio 2,5 miesiąca.
Oznacza to, że w ciągu dwóch kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości o połowę wydłużyły się kolejki do specjalistów, a także nieco wzrósł czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne. Zmiany prezentujemy w poniższej tabeli.
Do których specjalistów czekamy najdłużej?
Fundacja WHC w swoich raportach podaje również średni czas oczekiwania do konkretnych lekarzy specjalistów. Porównaliśmy ze sobą raporty z lat 2015 (s. 32) i 2023 (s. 6).
W raportach WHC znajdziemy informacje o długości kolejek do 39 specjalistów. W przypadku 17 z nich kolejki wydłużyły się co najmniej dwukrotnie, a w przypadku kilku z nich wzrost był większy niż dwukrotny.
Z naszych obliczeń wynika, że najbardziej wydłużyły się kolejki do otolaryngologów – z 0,1 miesiąca do 3,7 miesiąca (36-krotny wzrost). Znacznie dłużej (a dokładniej 25-krotnie) trzeba też czekać do chirurgów, w 2015 roku było to 0,1 miesiąca, obecnie jest to 2,6 miesiąca. Na trzecim miejscu znaleźli się gastroenterolodzy ze wzrostem o 788 proc. (z 0,8 miesiąca do 7,1 miesiąca).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter