Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto ma wgląd do archiwów IPN?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto ma wgląd do archiwów IPN?
Pan jako dziennikarz być może, może [mieć dostęp do dokumentów IPN dotyczących innych osób – red.]. Ja, jako obywatelka, nie mogę poczytać teczek, które by nie dotyczyły mnie lub moich najbliższych.
Na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu można wystąpić z wnioskiem o wgląd do archiwów IPN w sprawie swojej współpracy (art. 30 Ustawy), jak i osób spokrewnionych (art. 35a ust. 4), pod warunkiem, że krewni nie żyją. Osoby spokrewnione w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego przywołanego przez Ustawę o IPN to:
“małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu”.
Możliwe jest również oglądanie archiwów dla celów naukowych oraz dziennikarskich, co dokładnie opisują: art. 36 ust. 1, pkt 2, 3, ust. 3, ust. 4 pkt 2, 3, jak również art. 37 ust. 5 wspomnianej wyżej Ustawy. Jednakże rzeczywiście zwykły obywatel nie ma możliwości wglądu do każdej teczki, która znajduje się w IPN.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter