Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Kto sprzedawał Rosjanom broń po aneksji Krymu?
Kto sprzedawał Rosjanom broń po aneksji Krymu?
Pamiętajmy również, że po aneksji Krymu w 2014 roku, kiedy Unia Europejska nałożyła sankcje na Rosję, Niemcy sprzedawały nadal broń Rosjanom.
- Unia Europejska zaimplementowała 31 lipca 2014 roku sankcje zakazujące eksportu broni do Rosji.
- Według ustaleń dziennikarzy Investigate Europe Niemcy w latach 2015–2020 sprzedały do Rosji broń i sprzęt o wartości 121,8 mln euro.
- Na tej podstawie oceniamy wypowiedź jako prawdziwą.
Bielan: Upadł mit moralnej polityki zagranicznej Niemiec
Niemcy usiłują kreować się jako mocarstwo moralne, próbujące pouczać inne państwa. W sytuacji, gdy dochodzi jednak do sytuacji kryzysowej, Berlin nie pomaga w wystarczającym stopniu zaatakowanej Ukrainie – uważa Adam Bielan. W opinii europosła nie jest to pierwszy raz, kiedy Niemcy zawodzą na polu polityki zagranicznej. Przed ośmioma laty nasi zachodni sąsiedzi mieli nadal sprzedawać broń Rosji, wbrew sankcjom nałożonym przez Unię Europejską. Ponadto niemiecki sektor zbrojeniowy miał wybudować jeden z rosyjskich poligonów.
UE reaguje na sytuację w Ukrainie
W związku z naruszeniem integralności Ukrainy przez Rosję w 2014 roku Unia Europejska nałożyła szereg sankcji na Moskwę. Dwa tygodnie po zestrzeleniu cywilnego samolotu MH-17 przez prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim unijni przywódcy wprowadzili embargo zakazujące sprzedaż broni do Rosji. Zgodnie z decyzją Rady z 31 lipca 2014 roku:
„Zakazuje się sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu, bezpośrednio lub pośrednio, broni i materiału pokrewnego wszelkiego rodzaju — łącznie z bronią i amunicją, pojazdami i sprzętem wojskowym, sprzętem paramilitarnym oraz częściami zamiennymi do nich — do Rosji przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich lub przy użyciu statków pływających pod banderą państw członkowskich lub statków powietrznych państw członkowskich, bez względu na to, czy pochodzą z terytoriów państw członkowskich”.
Państwa obchodziły sankcje
Przepisy unijne przewidywały jednak, że zakaz sprzedaży broni nie obejmuje porozumień i umów zawartych przed 1 sierpnia 2014 roku. Wyjątek dotyczył także „dostarczania części zamiennych i świadczenia usług niezbędnych do konserwacji i bezpieczeństwa istniejących zdolności w Unii”.
Z ustaleń dziennikarzy Investigate Europe wynika, że 10 państw unijnych w latach 2015–2020 wciąż sprzedawało broń do Rosji. Wśród nich były Niemcy, które odpowiadały za ⅓ eksportu (35 proc.). Broń i sprzęt, które trafiały z Niemiec do Rosji, opiewały na kwotę 121,8 mln euro. Berlin sprzedawał do Rosji głównie lodołamacze, ale także karabiny i pojazdy specjalne.
Nie tylko Niemcy sprzedawały broń
Ze śledztwa dziennikarzy Investigate Europe wynika, że największym eksporterem broni do Rosji po aneksji Krymu była Francja. Francuzi po 2014 roku sprzedali Rosjanom broń i sprzęt o łącznej wartości 152 mln euro, co odpowiadało za aż 44 proc. całej wymiany handlowej pomiędzy państwami UE a Rosją.
Wśród państw, które realizowały kontrakty na eksport broni do Rosji w latach 2015–2020 znalazły się również Włochy, Austria, Bułgaria i Republika Czeska.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter