Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto wydobywa najwięcej węgla brunatnego w Europie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto wydobywa najwięcej węgla brunatnego w Europie?
Najwięcej węgla brunatnego (…) wydobywają Niemcy w Europie, a drugim państwem są Czechy, my jesteśmy na trzecim miejscu.
- Zgodnie z danymi European Association for Coal and Lignite w 2020 roku najwięcej węgla brunatnego wydobyto w Niemczech (107,4 mln ton). Drugim pod względem wydobycia węgla brunatnego państwem była Turcja – 69,9 mln ton, a trzecim Polska – 46,0 mln ton. Czechy wydobyły 29,5 mln ton, co uplasowało je na 5. miejscu, a Serbia w 2020 roku wydobyła 39,7 mln ton.
- Biorąc pod uwagę państwa Unii Europejskiej, najwięcej węgla brunatnego wydobyły Niemcy, Polska oraz Czechy, na co słusznie zwrócił uwagę polityk. Mylnie utożsamia on jednak dane dot. UE z danymi dotyczącymi Europy, dlatego wypowiedź uznajemy za manipulację.
Kontekst wypowiedzi
22 maja 2021 roku w programie „Gość Wiadomości” TVP Władysław Bartoszewski stwierdził, że najwięcej węgla brunatnego wydobywają w Europie Niemcy, przed Czechami i Polską. Wypowiedź ta miała związek z ostatnimi wydarzeniami wokół zwiększenia powierzchni odkrywki oraz dalszego wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Przypomnieć należy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Decyzja ta wiąże się ze skargą Republiki Czeskiej, w ocenie której kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.
European Association for Coal and Lignite
Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL jest organizacją europejskiego przemysłu węglowego. Utworzone zostało w 2002 roku na bazie Europejskiego Stowarzyszenia Paliw Stałych – CECSO, po wygaśnięciu Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
Misją Stowarzyszenia jest podkreślanie znaczenia węgla w Unii Europejskiej w zakresie zabezpieczenia dostaw energii z zachowaniem stabilności ceny, a także ochrony środowiska. Ponadto EURACOAL stara się być aktywnym komunikatorem tworzącym odpowiednie ramy, w których może działać europejski przemysł węglowy i jego konsumenci. W ramach Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego działają cztery komitety:
- Komitet ds. Polityki Energetycznej,
- Komitet ds. Ochrony Środowiska,
- Komitet ds. Rynku,
- Komitet ds. Badań Technicznych.
Wydobycie węgla brunatnego w Europie
Zgodnie z danymi EURACOAL w 2020 roku największym producentem węgla brunatnego były Niemcy – 107,4 mln ton. Drugim pod względem wydobycia węgla brunatnego państwem była Turcja – 69,9 mln ton, a trzecim Polska – 46,0 mln ton. W 2020 roku Czechy wydobyły 29,5 mln ton, co uplasowało je na 5. miejscu w wydobyciu węgla brunatnego, a Serbia wydobyła 39,7 mln ton.
Biorąc pod uwagę państwa Unii Europejskiej, najwięcej węgla brunatnego wydobyły Niemcy, Polska oraz Czechy, na co polityk słusznie zwrócił uwagę. Mylnie utożsamia on jednak dane dot. UE z danymi dotyczącymi Europy, dlatego wypowiedź uznajemy za manipulację.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter